UKRAJINA dovodi svježe snage oko grada Avdijivke, rekao je vrhovni ukrajinski zapovjednik. “Ojačavamo linije, postavljamo dodatne vatrene položaje i koristimo nove snage”, rekao je brigadni general Oleksandr Tarnavski, zapovjednik grupe Tavria koja vodi obranu grada.
Dodao je da ruske snage pokušavaju zauzeti grad u regiji Donjeck “pod svaku cijenu i što je prije moguće”.
Ukrajinske snage koje se brane od ruskog napada suočavaju se sa sve opasnijom situacijom. Odluka da se nastavi jačati kijevska obrana grada, umjesto povlačenja na utvrđeniji položaj, povećava izglede za ponavljanje brutalne višemjesečne bitke, poput one koja se vodila za Bahmut, piše Telegraph.
Izjave brigadnog generala Tarnavskog upućuju na to da je kod Avdijivke poslana 3. brigad ukrajinske vojske, jedna od najboljih postrojbi koja je bila u pričuvi i obučavana na zapadnom oružju.
Bitka traje četiri mjeseca. Vode se zračne borbe
Četveromjesečna bitka za ruševine Avdijivke približava se svom vrhuncu, a ukrajinske i ruske snage napadaju jedna drugu iz zraka. Razlika je u tome da Ukrajinci na ruske trupe u napadu na grad bacaju tisuće sićušnih dronova, dok Rusi iz zrakoplova Ukrajince gađaju stotinama moćnih aerodinamičnih bombi, prenosi Forbes.
Omjer snaga nije jednak. Ukrajinci imaju zrakoplove s pilotima, jednako kao što i Rusi imaju bespilotne letjelice. No ukrajinska zračna sila nad Avdijivkom je uglavnom robotska, dok je ruska većinom tradicionalna.
Pozadina ovih radikalno drugačijih pristupa zračnom bombardiranju objašnjava najvažniju dinamiku u ovom ratu koji će uskoro ući u svoju treću godinu. Ukrajincima ponestaje streljiva i zbog toga koriste dronove. Istovremeno, slabljenje ukrajinske protuzračne obrane praktički je pozivnica za ruske zračne snage da aktiviraju svoje najbolje borbene zrakoplove i iskoriste najmoćnije zračne bombe.
Manjak streljiva
Još krajem prošlog ljeta Ukrajinci su ispaljivali jednako granata kao i Rusi. Ukrajinske brigade tijekom svoje ljetne ofenzive nisu ostvarile veliki napredak, ali je bar za njega zaslužna izjednačenost snaga po pitanju artiljerije.
No onda su u listopadu Republikanci u američkom Kongresu odlučili blokirati slanje dodatne pomoći Ukrajini, što je ukrajinskoj vojsci uskratilo potencijalno i stotine tisuća komada artiljerije i stotine protuzračnih projektila.
Nije slučajno da su ruske trupe počele napredovati na fronti oko Avdijivke upravo kada su Republikanci blokirali slanje pomoći. Ukrajinski garnizon u Avdijivki, predvođen iscrpljenom 110. mehaniziranom brigadom, mogao je preko kamera i izvidničkih dronova vidjeti kako ruski pješaci ulaze u grad sa sjevera i juga, ali nisu ih uvijek mogli napasti.
“Avdijivki su hitno potrebne svježe rezerve i rotacija jedinica”, napisao je prošlog tjedna ukrajinski dopisnik Jurij Butusov. “Potrebna je i artiljerija – zalihe su vrlo malene i neprijatelj ima veliku prednost.”
U nedostatku ljudi i artiljerije, 110. brigada počela je koristiti dronove. Nakon što su krajem prošle godine odlučili masovno povećati domaću proizvodnju malenih FPV dronova, Ukrajinci danas proizvode preko 50.000 tih dronova mjesečno.
Sada se oni koriste kao zamjena za tradicionalnu artiljeriju. To nije uvijek idealno: svaki FPV “kamikaza” dron teži samo oko jednog kilograma, može nositi pola kilograma eksploziva, a ima domet od nekih tri kilometra. U usporedbi, 155-milimetarska artiljerijska granata nosi nekih 11 kilograma eksploziva, a domet joj je do 24 kilometra.
Kada vremenski uvjeti to dopuštaju, nebo iznad Avdijivke ispunjeno je zujanjem stotina dronova. “Kamikaze bruje nebom”, opisao je jedan ruski bloger bitku u Avdijivki. “FPV dronovi i dronovi koji izbacuju granate najkorištenije su, najpreciznije i najefikasnije oružje u ovom trenutku”, napisao je.
Smrtonosna “zona dronova”
Nakon što su 50 puta čuli uzbune za dronove i svaki put skočili u zaklon, neki ruski vojnici odustali su od pokušaja da izbjegnu ove sitne ubojice. “Ako te ubije, ubije te,” napisao je on. “To je prirodna selekcija.”
Najopasnija putanja napada za Ruse je marš nešto više od jednog kilometra od ruskih linija na jugu grada do ruskih pozicija oko Carske Okhote u predgrađu Avdijivke.
Ne samo da Rusi na toj ruti moraju proći Zenit, bunker iz Hladnog rata koji su Ukrajinci pretvorili u tvrđavu oko koje su izgradili južnu obranu grada, već moraju i prehodati smrtonosnu zonu dronova u kojoj ne postoji prirodan zaklon. “Molit ćete se da se uspijete vratiti,” napisao je bloger.
On implicira, naravno, da ruski sustavi za elektronsko ratovanje – radio-ometači kratkog dometa koji bi u teoriji trebali prizemljiti FPV dronove – ne rade. Bloger za to krivi korumpirane dužnosnike koje jedino zanima održavanje imidža. “Bojali ste pločnike umjesto da radite na elektronskom ratovanju.”
Sve ovo ne znači da Ukrajinci kontroliraju zračni prostor iznad i oko Avdijivke. Oni kontroliraju samo tanki potez neba direktno iznad grada. Ali ruski zrakoplovi ni ne moraju letjeti direktno iznad Avdijivke kako bi ju bombardirali.
Posljednja faza bitke za Avdijivku
U prosincu su na jugu zemlje ukrajinske protuzračne snage postavile komplicirane zamke i tako srušile velik broj ruskih zrakoplova, i to daleko od fronte. No bez američke pomoći i suočeni s nestašicama, te snage morale su se povući kako bi zaštitile najveće ukrajinske gradove, što je Avdijivku ostavilo izloženu zračnim napadima.
Ruski zrakoplovi kreću prema gradu na srednjoj ili visokoj visini i izbacuju bombe FAB sa satelitskim navođenjem (neke teže 680 kilograma) s udaljenosti od čak do 40 kilometara. “Ruska avijacija pojačala je napade bombama FAB na ukrajinske položaje u Avdijivki,” izvijestio je ukrajinski Centar za obrambene strategije prošlog tjedna.
“Preko 600 zračnih bombi bačeno je na grad u posljednja četiri tjedna,” izvijestio je 5. veljače ukrajinski dopisnik Jurij Butusov. Rusi pogibaju u zračnim napadima tijekom marša u Avdijivku, a Ukrajinci pogibaju u zračnim napadima dok se skrivaju u rovovima i bunkerima. Još nije ustanovljeno na kojoj strani je više stradalih, a upravo to bi mogao biti ključan faktor sada, kada se čini da bitka za Avdijivku ulazi u svoju posljednju fazu.