Crno tržište duhana i duhanskih proizvoda u BiH i dalje predstavlja veliki problem. U medijskim izjavama 2021. godine direktor SIPA-e Darko Ćulum naglasio je kako crno tržište duhana i duhanskih proizvoda ozbiljan problem i rekao da su pojedine pretpostavke pokazale da BiH izgubi jedan proračun godišnje zbog neplaćenih nameta. Obećao je da će prioritet policijske agencije na čijem je čelu biti borba protiv krijumčarenja.
Do danas SIPA je izvršila veliki broj zapljena. U prošloj godini policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), 18. kolovoza 2022., na području Istočne Ilidže, Konjica, Mostara, Pelagićeva, Širokog Brijega i Ilijaša realizirali su operativnu akciju „Regina“ i pretresli stambene objekte, osobe i pokretne stvari na osam lokacija.
U akciji je uhićeno sedam osoba, a prilikom pretresa zaplijenjeni su: 8.260 kutija cigareta bez akcizne markice, 385 PVC vrećica napunjenih rezanim duhanom težine oko 0,5 kilograma, 30 kilograma rezanog duhana, pet paketa filtera za cigarete, tri punilice za cigarete, deset mobilnih telefona s pripadajućim SIM karticama.
Ove godine, u nastavku operativne akcije „Regina“, 22. ožujka, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području Konjica uhitili su dvije osobe. Ovom prilikom je zaplijenjeno oko 1.000 kutija cigareta bez akcizne markice.
Kada se sve sumira, vidno je da je krijumčarenje vrlo aktivno, a činjenice govore da BiH gubi puno novca zbog crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda. Radi se o stotinama milijuna KM koje bi mogle biti iskorištene za različite potrebe građana, od zdravstva, školstva, pa sve do jačanja infrastrukture i samim tim gospodarstva.
Da su pojačane aktivnosti u ovom segmentu neophodne, može se zaključiti i iz rezultata nedavno provedenog istraživanja Agencije za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS, koji su ukazali na rast ilegalne prodaje rezanog duhana u 2022. za 25 posto u odnosu na 2021. i skoro za 40 posto u odnosu na 2020. Bez obzira na značajne rezultate državnih agencija u proteklom razdoblju u suzbijanju kriminala, krijumčarenja i crnog tržišta, očito je da je potrebno pojačati broj akcija zapljena imajući u vidu drastičan porast šverca rezanim duhanom.
Također, oporavak tržišta koji je zabilježen u 2022. godini velikim dijelom je posljedica odluke Vlade Crne Gore da zabrani skladištenje cigareta u Luci Bar prošlog ljeta. Iz Luke Bar je krijumčareno u EU 20 posto od ukupnog ilegalnog prometa cigareta. Dakle, potrebno je i nastaviti regionalnu saradnju u cilju pojačanih zajedničkih akcija zapljena duhana i duhanskih proizvoda.
– Aktivnosti na suzbijanju nelegalne trgovine akciznih proizvoda nisu smanjene, što potvrđuju podaci o oduzetom duhanu i cigaretama. Održan je kontinuitet zapljena duhana i duhanskih prerađevina u promatranom razdoblju, što se, između ostalog, može pripisati i aktivnostima UIO koje se u posljednje vrijeme intenzivno provode na suzbijanju nelegalne prodaje duhana i duhanskih prerađevina. UIO je u promatranom razdoblju, planskim i sustavnim pristupom i intenziviranjem aktivnosti na cjelokupnom području BiH ostvarila značajne rezultate i zapljene većih količina ovih roba – naveli su iz UIO.
Naime, UIO ulaže mnogo napora da se ilegalna prodaja predmetne robe smanji te će i dalje kontinuirano provoditi aktivnosti na suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina, a kako je to definirano u Programu rada UIO za 2023. godinu.
Podnesene prijave
– Podaci o rastu broja izdatih akciznih markica svakako pokazuju da se crno tržište duhana i cigareta u BiH kontinuirano smanjuje. U devet mjeseci 2023. godine UIO je izdao 206 milijuna komada akciznih markica za obilježavanja duhana i cigareta, a u istom razdoblju 2022. izdano je 189 milijuna komada. To predstavlja rast od skoro 9 posto – navode iz UIO te naglašavaju da je oduzimanje duhana i duhanskih prerađevina vršeno na cijelom području BiH.
– Prema krivičnom zakonodavstvu, u promatranom razdoblju, Tužiteljstvu BiH podnesena je ukupno 101 prijava o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu nedozvoljeni promet akciznih proizvoda iz članka 210a. Krivičnog zakona BiH, a istim je obuhvaćeno 106 fizičkih lica i 15 pravnih lica, s ukupnim iznosom prijavljene štete od 123.379.121,78KM, uz napomenu da je navedeno krivično djelo prijavljeno samostalno ili u vezi s drugim krivičnim djelima – kazali su iz UIO.
UIO u kontinuitetu ulaže napore na suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih prerađevina u BiH, što, između ostalog, predstavlja i jedan od prioriteta u njihovom radu, prenosi Avaz.
Scena.ba