Veliki iskorak u kvantnom računalstvu postignut je nakon što su istraživači sa Sveučilišta Oxford kreirali skalabilno kvantno superračunalo sposobno za kvantnu teleportaciju.
Ovo revolucionarno otkriće fokusira se na problem skalabilnosti kvantnog računalstva, a stručnjaci tvrde da će omogućiti realizaciju sljedeće generacije ove tehnologije na razini koja bi mogla potpuno promijeniti industriju.
Područje kvantnog računalstva postoji već desetljećima, ali tek su u posljednjim godinama ostvareni značajni pomaci prema njegovoj praktičnoj primjeni. Koristeći svojstva kvantne fizike, ova računala nove generacije zamjenjuju tradicionalne bitove – jedinice i nule koje se koriste za pohranu i prijenos digitalnih informacija – kvantnim bitovima (qubitima). Qubiti mogu istovremeno biti i jedan i nula zahvaljujući fenomenu poznatom kao superpozicija.
Zbog toga kvantna računala imaju potencijal biti višestruko moćnija od današnjih najnaprednijih superračunala koja koriste konvencionalnu računalnu tehnologiju.
Ovo nije prvi put da su znanstvenici uspjeli izvesti kvantnu teleportaciju – raniji eksperimenti omogućili su prijenos podataka s jednog mjesta na drugo bez fizičkog pomicanja qubita. No, ovo je prvi put da je demonstrirana kvantna teleportacija logičkih sklopova – osnovnih komponenti algoritama – preko mrežne veze.
Tehnika kvantne teleportacije mogla bi postaviti temelje budućeg kvantnog interneta, koji bi omogućio ultrasekuriziranu mrežu za komunikaciju, računalne operacije i senzorska mjerenja.
Stručnjaci su također pokazali da se ovaj kvantni sustav može izgraditi i proširiti koristeći tehnologiju koja je već dostupna.
“Naš eksperiment dokazuje da je obrada kvantnih informacija preko mreže izvediva s postojećom tehnologijom,” rekao je profesor David Lucas, glavni istraživač tima i vodeći znanstvenik u britanskom Kvantnom računalnom i simulacijskom centru. Zatim je dodao:
“Skaliranje kvantnih računala i dalje ostaje izuzetno složen tehnički izazov, koji će vjerojatno zahtijevati nova saznanja iz fizike, kao i intenzivne inženjerske napore u godinama koje dolaze.”
Nalazi istraživanja objavljeni su u časopisu Nature, u studiji pod naslovom “Distribuirano kvantno računalstvo preko optičke mrežne veze”.