Kada šetate plažom, pogledate dolje možete tu i tamo uočiti šarene komadiće istrošenog stakla pomiješanog s pijeskom ili sitnim kamenjem. Ali malo blago koje ste pronašli zapravo je počelo kao odbačeno smeće. Novinar Science Alerta dao se u analizu i proučavao je pijesak iz cijelog svijeta.
“Način na koji se ovo blago pretvoreno u smeće ispire na plaže, odražava raskrižje ljudske aktivnosti i prirodnih procesa na Zemlji”, naglašava novinar. Prije širenja plastike za jednokratnu upotrebu početkom 1970-ih, staklo je bilo korišteno u gotovo svemu i na kraju je normalno završavalo na otpadu s ostalim smećem. Kako su se mnoge od tih gomila smeća nalazile u blizini vodenih putova ili uvala, odbačene staklene boce završavale bi u morima. Na putu do oceana staklene boce bi naletjele na kamenje i druge predmete koji bi razbili staklo na manje komade. Kad bi ti razlomljeni komadići stigli dovoljno blizu obale, visoke plime i nadolazeći valovi bi ih odnijeli u more.

[Foto: Foto: unsplash]
Staklo je zapravo pijesak
Djelovanje valova uzrokuje da ti fragmenti klize i kotrljaju se duž pješčanog morskog dna. To je kretanje koje zaokružuje oštre rubove stakla i daje nekadašnjem glatkom i prozirnom staklu rupičast, mat izgled. Svo staklo, uključujući morsko staklo, počinje kao pijesak, posebno kvarcni pijesak. Kvarcni pijesak je bistar ili bijel.Kako bi od pijeska proizveli staklo, rafinerije prvo pročiste svoj kvarcni pijesak koristeći fizičke i kemijske procese kako bi uklonile sve minerale osim kvarca.
Zatim tope preostali kvarcni pijesak, dodaju malo natrijevog pepela i vapnenca kako bi povećali savitljivost i čvrstoću stakla, te ga preoblikuju u boce, zdjele, prozore i još mnogo toga. Budući da je kvarc temelj svakog stakla, mnoge karakteristike minerala odražavaju se u morskom staklu. Najočitija je njegova jasnoća – kvarc je gotovo proziran – ali i kako se kvarc lomi. Kvarcni prijelomi obično su posebna vrsta prijeloma, koji se naziva konkoidalni prijelom. Ovaj tip prijeloma počinje od jedne točke i lomi se prema van u polukružnom obliku, tako da slomljena površina izgleda poput unutrašnjosti školjke.
Kvarc je također vrlo otporan na kemijske vremenske uvjete. Budući da je morsko staklo napravljeno od kvarca, sklono je raspasti se na manje komadiće, ali neće brzo nestati. Većina morskog stakla provede barem nekoliko desetljeća na morskom dnu, bacajući se uokolo i zaglađujući svoje oštre rubove u pijesku.
Nestalo je s plaža
Procjenjuje se da su neki komadi morskog stakla stari stotinama godina, jer otpornost kvarca omogućuje morskom staklu da tako dugo ostane u okolišu. Prodaja i trgovanje morskim staklom višemilijunska je industrija u Sjedinjenim Državama, koju podupiru organizacije poput Sjevernoameričke udruge morskog stakla i Međunarodne udruge morskog stakla. Nakit od morskog stakla i kolekcije popunjavaju izložbe obrta diljem zemlje.
Vjerojatno postoji vrlo malo gradova na plaži u Sjedinjenim Državama bez lokalne draguljare od morskog stakla koja prodaje dizajn po narudžbi. S eksplozijom plastike za jednokratnu upotrebu kao alternative staklenim bocama, morsko bi staklo moglo uskoro postati teže pronaći, s manje stakla i više plastike u opskrbnom lancu.
Kako je morsko staklo sve teže pronaći, neki trgovci na malo stvaraju vlastita umjetna morska stakla koristeći čaše za kamenje i kemikalije. Razlika između pravog i umjetnog stakla za plažu je suptilna, ali ipak prepoznatljiva. Umjetno morsko staklo ima ravnomjerno matiranu vanjštinu, bez udubina koje se vide kod prirodnog morskog stakla. Javnost bi s vremenom mogla postati manje zainteresirana za predmete za jednokratnu upotrebu i vratiti se staklu.
“Za razliku od plastike, staklo se može više puta reciklirati bez gubitka integriteta, a staklo nema isti utjecaj na okoliš kao mikroplastika. Ali budući da nema mnogo tržišta za reciklirano staklo te je teško i teško za transport, nije uvijek financijski isplativo reciklirati staklo. Međutim, aktivisti su posljednjih godina zahtijevali ekološki prihvatljive alternative plastici za jednokratnu upotrebu. Aluminijske boce i limenke sve su popularnije, a staklo će ostati alternativa plastici. Osim ako se pravilno reciklira, odbačeno staklo će i dalje predstavljati morsko staklo koje će sljedeće generacije otkrivati”, zaključio je autor.