Krajem prošlog tjedna Europska agencija za zaštitu životne sredine objavila je da su stanovnici Europske unije i dalje izloženi prevelikim količinama bisfenola A, štetne kemikalije poznate kao BPA koja se desetljećima koristi u proizvodnji određenih plastičnih proizvoda.
Ova agencija je priopćila da su uzorci urina prikupljeni od Europljana u nekoliko zemalja otkrili da izloženost BPA ostaje “znatno iznad prihvatljivog nivoa zdravstvene sigurnosti” i da predstavlja potencijalni rizik za milijune ljudi.
Koristi se u plastičnim i metalnim posudama, bocama za vodu…
Kemikalija BPA
BPA, koja se koristi u plastičnim i metalnim posudama za hranu, bocama za višekratnu upotrebu i cijevima za vodu za piće, čak i u malim dozama može oslabiti imuni sistem, navodi agencija.
Kemikalija BPA kod ljudi može izazvati niz zdravstvenih problema, uključujući neplodnost i alergijske reakcije na koži.
Bisfenol A i još dva bisfenola koja se koriste kao zamjena za BPA izmjereni su u urinu 2.756 odraslih osoba iz 11 zemalja: Hrvatske, Češke, Danske, Francuske, Finske, Njemačke, Islanda, Luksemburga, Poljske, Portugala i Švicarske.
– Nivo prekoračenja varirao je između 71 i 100 posto – priopćila je EEA sa sjedištem u Kopenhagenu za 11 zemalja.
Veliki rizik
– Zahvaljujući revolucionarnom istraživačkom projektu EU za biomonitoring ljudi, možemo vidjeti da bisfenol A predstavlja mnogo rasprostranjeniji rizik po naše zdravlje nego što se ranije mislilo – rekla je izvršna direktorica EEA Lena Ila-Mononen.
– Moramo ozbiljno shvatiti rezultate ovog istraživanja i poduzeti više akcija na nivou EU kako bismo ograničili izloženost kemikalijama koje predstavljaju rizik po zdravlje Europljana – dodala je ona.
BPA je godinama zabranjen u plastičnim bocama i ambalaži koja sadrži hranu za bebe i malu djecu u EU. U februaru 2018. blok je također uveo strožija ograničenja za BPA u svim materijalima u kontaktu s hranom, prenosi B92.
Scena.ba