Plan nacionalne vlade uključuje objedinjavanje šest policijskih postaja u jednu, čime bi se ojačala fragmentirana sigurnosna struktura u glavnom gradu. Međutim, lokalni političari protive se toj ideji, navodeći da bi time policija bila još udaljenija od građana. Tvrde i da je glavni problem manjak resursa, a dodatni izazov predstavljaju i jezične podjele.
Belgijski ministar unutarnjih poslova i sigurnosti, Bernard Quintin, najavio je da će se odlučno suočiti s rastućim nasiljem i problemom droge u Bruxellesu. Njegova misija uključuje reformu policijskog sustava i borbu protiv kriminalnih bandi, unatoč financijskim poteškoćama, narušenom povjerenju javnosti i otporu lokalnih političara koji ne podržavaju njegove planove.
U razgovoru za Politico, Quintin je opisao stanje u glavnom gradu kao izrazito loše. Osvrnuo se na neuredne i prometno preopterećene gradske ulice, manjak novca u gradskom proračunu te porast kriminala. Također je naglasio da Bruxelles još uvijek nema formiranu regionalnu vladu iako su izbori održani prije gotovo godinu dana. “Mislim da je to skandal. Grad je na rubu bankrota, ako već nije bankrotirao, a sigurnosni su problemi postali iznimno akutni”, dodao je.
Jedan od najozbiljnijih incidenata dogodio se u veljači, kada su naoružani napadači pucali na stanici podzemne željeznice Clemenceau. Taj događaj bio je samo jedan u nizu oružanih sukoba. Od početka 2024. zabilježeno je devet smrtnih slučajeva i čak 90 pucnjava, čime se Bruxelles svrstao uz bok Napulju i Marseilleu kao jedan od europskih gradova s najvišim stupnjem oružanog nasilja.
Scena.ba