Znanstvenici su pažljivo proučavali fosilizirane otiske stopala nalik na ptice u Africi, koji datiraju prije otprilike 210 milijuna godina. Ovi otisci stopala predstavljaju određenu misteriju jer fosili za najranije pretke ptica ne pojavljuju se još 60 milijuna godina.
Iako se o ovim otiscima stopala zna već dugi niz godina, istraživači sa Sveučilišta u Cape Townu u Južnoj Africi željeli su provesti sveobuhvatniju analizu fosila, koji su zapravo pronađeni na četiri odvojena mjesta u regiji.
Proučavajući zapise pronađene na lokalitetu Maphutseng, 80 metara dugom stazi tragova, istraživači su mogli identificirati dva odvojena tipa (ili morfotipova) otisaka stopala, pod kategorijom Trisauropodiscus – to je naziv koji je prethodno dodijeljen ovim otiscima stopala nalik pticama s tri prsta.
“Naša istraživanja sugeriraju da postoje dva različita morfotipa Trisauropodiscusa, od kojih jedan podsjeća na otiske stopala koje prave ptice”, pišu geolozi Miengah Abrahams i Emese Bordy u svojem radu, prenosi Science Alert.
[Foto: PLOS]
Što bi to moglo biti?
Prvi morfotip pokazivao je veće, duže noge, tvrde istraživači, s prstima koji su bliži jedan drugome. Ovi otisci stopala nisu slični drugom tipu fosiliziranog otiska, Anomoepus, za koji znanstvenici misle da ga je ostavila određena vrsta dinosaura.
Što se tiče drugog tipa, ovi otisci stopala bili su prosječno upola manji i širi nego što su bili viši, s prstima koji su bili vitkiji. Taj morfotip predstavlja veću misteriju, ali bolje odgovara modernim pticama.
Znanstvenici smatraju da su otisci stopala koji pripadaju drugoj kategoriji morfotipa ostavljeni od strane najranijih predaka ptica. Drugim riječima, dinosauri su možda počeli pokazivati neke osobitosti nalik pticama mnogo ranije nego što fosilni zapis sugerira.
“To što ovi tragovi južne Afrike, koji datiraju iz kasnog trijasa, toliko snažno podsjećaju na tragove ptica iz kenozoika i modernog doba potvrđuje konvergentnu pedalnu morfologiju kasnog mezozojskog arkosaurusa i čvrsto pokazuje da je podrijetlo stopala sličnog ptici staro barem 210 milijuna godina”, pišu istraživači.
Potraga i dalje traje
Tajna koja je stvorenje ostavilo ove tragove ostaje neriješena, ali znanstvenici smatraju da je to bila neka vrsta arkosaura s tri prsta – grane evolucijskog stabla koja nam je ostavila ptice i krokodile današnjice.
Dok traje potraga za fosilom koji može reći više o životinji odgovornoj za ove otiske stopala, istraživanje pruža fascinantan uvid unatrag stotine milijuna godina – i kako su ptice evoluirale od tada.
“Fosilizirani tragovi mogu se koristiti za zaključivanje drevne raznolikosti, etologije i evolucijskih trendova”, pišu Abrahams i Bordy.
“Ovo je posebno korisno za interval dugog vremena tijekom kojeg je rani povijest neke skupine životinja ovisna o ograničenom fosiliziranom koštanom materijalu.”