Legendarni engleski nogometaš Paul “Gazza” Gascoigne (58), ikona generacija i jedan od najtalentiranijih igrača svoje ere, nedavno je podijelio ohrabrujuće vijesti o svom zdravstvenom stanju, signalizirajući moguću prekretnicu u dugogodišnjoj i javno dokumentiranoj borbi s alkoholizmom i problemima mentalnog zdravlja. Čini se da je Gazza, u 58. godini, pronašao novi optimizam i snagu za nastavak.
U nedavnom razgovoru za The Mirror, Gascoigne je otkrio da se osjeća bolje nego što se osjećao godinama.- Nadam se da sam sada u točki kada mogu sagledati sve kroz što sam prošao s drugačije, pozitivnije perspektive – izjavio je. Ove riječi dolaze u trenutku kada Gascoigne najavljuje izlazak svoje nove knjige simboličnog naziva “Eight” (Osam), broja koji je proslavio na dresu, ali koji za njega, kako kaže, predstavlja i osam različitih emocija s kojima se često borio.
– Nakon toliko godina u centru pažnje, osjećam da je vrijeme da ljudi upoznaju pravog mene -dodao je Gazza, nagovještavajući dublji, osobniji uvid u svoj život.
Ove pozitivne vijesti dolaze nakon desetljeća obilježenih usponima i padovima, brojnim pokušajima liječenja i recidivima koji su punili medijske stupce. Njegova borba postala je gotovo jednako poznata kao i njegova nogometna čarolija.
‘Poznavatelj klinika za odvikavanje’
Gascoigneova bitka s ovisnošću započela je još tijekom, a intenzivirala se nakon završetka njegove igračke karijere 2004. godine. Prve terapije pohađao je još 1998., a od tada je prošao kroz nebrojene rehabilitacijske programe. Sam sebe je jednom opisao kao “poznavatelja” klinika za odvikavanje, potrošivši, prema nekim izvorima, približno 410.000 eura vlastitog novca na liječenja. Bio je klijent uglednih ustanova poput The Meadows Rehabilitation Centre u Phoenixu te Providence Projects u Velikoj Britaniji.
U potrazi za rješenjem, pribjegavao je i drastičnim metodama. Godine 2018. podvrgnuo se operaciji ugradnje anti-alkoholnih peleta u trbuh, zahvat koji ga je koštao oko 20.000 funti (otprilike 23.500 €), s ciljem da mu konzumacija alkohola izaziva mučninu. Nažalost, i nakon toga je doživio recidiv. U intervjuu iz 2021. priznao je: “Uvijek ću biti alkoholičar.”
Početkom ove godine, u ožujku, otkrio je da boravi u slobodnoj sobi svoje agentice Katie Davies u Pooleu te da ponovno posjećuje sastanke Anonimnih Alkoholičara.
– Prošla godina nije bila sjajna, bilo je uspona i padova nekoliko mjeseci. Nekad sam bio sretan pijanac. Više nisam. Ja sam tužan pijanac. Ne izlazim piti, pijem unutra – priznao je tada za Daily Mail.
Jedna terapija urodila plodom
Jedan od svjetlijih perioda u njegovoj borbi bila je primjena NAD+ IV terapije. Riječ je o intravenoznoj terapiji nikotinamid adenin dinukleotidom, koenzimom koji igra ključnu ulogu u obnovi stanica i djeluje kao snažan antioksidans. Ova terapija ima za cilj obnoviti ravnotežu u mozgu narušenu alkoholom, smanjujući žudnju i ublažavajući simptome apstinencije. U jednom trenutku, zahvaljujući redovitim dvotjednim seansama, Gascoigne je bio godinu dana bez alkohola i izjavljivao kako se osjeća “super pozitivno”. Iako nije predstavljala trajno rješenje, ova je metoda pružila značajno olakšanje i nadu.
Unatoč svim naporima, izazovi su konstantni. Njegova agentica otkrila je da pojedinci ponekad ostavljaju boce gina na pragu, nadajući se da će ga fotografirati u kompromitirajućem trenutku. Ipak, Gazza se i dalje oslanja na podršku poput sastanaka Anonimnih Alkoholičara i trudi se izbjegavati okidače.
– Ako želim loš dan, samo odem u pub. Ako želim dobar dan, uzmem svoj štap za pecanje i idem na pecanje – slikovito je opisao svoju svakodnevnu borbu.
Trenerska karijera trajala mu 38 dana zbog alkoholizma
Alkoholizam je ostavio dubok trag na Gascoigneov život nakon nogometa. Njegov trenerski angažman u Kettering Townu 2005. trajao je samo 39 dana, upravo zbog problema s alkoholom. Suočavao se s prijetnjama bankrota zbog neplaćenih poreza, bio je uhićivan zbog vožnje u pijanom stanju te remećenja javnog reda i mira.
Godine 2010. čak se pojavio na mjestu policijske opsade bjegunca Raoula Moata, nudeći mu “piletinu i pivo”. Pet godina kasnije dobio je zabranu prilaska zbog uznemiravanja bivše djevojke.
Priznao je da je, ako je ikoga iznevjerio, iznevjerio samog sebe, posebice zbog problema s pićem nakon završetka karijere. Propustio je, kako kaže, ostvariti 100 nastupa za englesku reprezentaciju (zaustavio se na 57) zbog ozljeda, ali i problema izvan terena.
Emotivni teret je golem; često je plakao na pozornici tijekom svojih javnih nastupa, priznajući koliko mu nedostaje subotnje uzbuđenje i zabavljanje publike.
– Ne mislim da ću ikada odrasti, što mi zapravo ne smeta – rekao je jednom prilikom, pokazujući svoju ranjivu stranu. Unatoč svemu, ponosan je na ono što je dao ljudima i na svoju humanitarnu stranu, doniravši gotovo milijun funti raznim dobrotvornim organizacijama.
Unatoč mračnim razdobljima, Gascoigneov borbeni duh ne jenjava.
– Mislim da ću odustati tek kad budem u drvenom sanduku. Osim toga, nastavit ću se boriti – njegova je poznata izjava.