Egzoplanet otkriven 1232 svjetlosne godine jedan je od najčudnijih dosad. Planet WASP-193b, iako je gotovo 50 posto veći od Jupitera, toliko je lagan i pahuljast da se njegova ukupna gustoća može usporediti s gustoćom šećerne vune. To je samo malo iznad jedan posto gustoće Zemlje.
“Iako nisu nečuveni, egzoplaneti poput WASP-193b rijetki su i mogli bi pomoći astronomima da bolje razumiju planetarnu evoluciju”, tvrde tako u međunarodnom timu predvođenom astronomom Khalidom Barkaouijem sa Sveučilišta Liège u Belgiji. Rad koji opisuje otkriće prihvaćen je za objavljivanje i dostupan je na poslužitelju za pretisak arXiv, a prenosi ga Science Alert.
WASP-193b je egzoplanet koji kruži oko zvijezde nalik Suncu nazvane WASP-193. Ova zvijezda ima oko 1,1 puta veću masu i 1,2 puta veći radijus od Sunca i vrlo je blizu Sunca po temperaturi i starosti. Ali WASP-193b kruži oko svoje zvijezde bliže od bilo kojeg planeta Sunčevog sustava: okreće se oko sebe svakih 6,25 dana.
Kao šećerna vuna
Proučavanje kako se svjetlost zvijezde mijenja dok se egzoplanet vrti oko nje omogućilo je Barkaouiju i njegovim kolegama da izračunaju polumjer i masu svijeta. Njegov polumjer je oko 1,46 puta veći od polumjera Jupitera. Ali njegova je masa nevjerojatno mala u usporedbi: samo 0,139 puta veća od Jupiterove. Iz ovih svojstava istraživači su izveli gustoću egzoplaneta: 0,059 grama po kubnom centimetru. Usporedbe radi, Zemlja ima gustoću od 5,51 grama po kubnom centimetru. Jupiterova gustoća je 1,33 grama po kubičnom centimetru, što ima smisla – ima puno oblaka. Šećerna vuna ima gustoću od 0,05 grama po kubnom centimetru.
Vrlo je malo drugih svjetova pronađeno s usporedivom gustoćom, ali oni nude neke naznake o tome kako takvi pahuljasti svjetovi mogu postojati. Neposredna blizina zvijezde može zagrijati atmosferu, napuhati je, posebno ako je ta atmosfera pretežno sastavljena od vodika i helija.
Vrlo je važan
Ali takav bi svijet izgledao kao WASP-193b samo nekoliko desetaka milijuna godina, kada je zvijezda mlađa i toplija. Osim toga, toplina i vjetrovi sa zvijezde mogli bi prilično brzo ukloniti tako slabu atmosferu. Dakle, ovo predstavlja neke probleme. Smatra se da je zvijezda stara do 6 milijardi godina; dok bi mogao postojati neki mehanizam za unutarnju toplinu koja diže atmosferu WASP-193b, opažena svojstva egzoplaneta ne mogu se ponovno stvoriti korištenjem sofisticiranih modela planetarne evolucije.
Dobra vijest je da WASP-193b predstavlja izvrsnog kandidata za daljnje studije kako bi se vidjelo od čega se sastoji njegova atmosfera. Ovo je jedan od zadataka za koje je dizajniran svemirski teleskop James Webb. Samo jedno opažanje tranzita, kaže tim, moglo bi dati uvide koji objašnjavaju kako tako čudan, pahuljasti, stari svijet može postojati u Svemiru.