Iznimno rijetke narančaste aurore, koje se smatraju nemogućima za promatrati, obasjale su nebo iznad Ujedinjenog Kraljevstva nakon što je snažna sunčeva oluja pogodila Zemlju, otkrivaju zadivljujuće nove slike.
Fotograf Graeme Whipps primijetio je vatrene aurore na nebu iznad Aberdeenshira u Škotskoj oko 18:00 sati lokalnog vremena 25. studenog, izvijestio je Spaceweather.com.
“Neobične nijanse bile su nevjerojatan prizor”, rekao je Whipps za Spaceweather.com. Pojavile su se tijekom vrhunca auroralne aktivnosti koja je trajala oko sat vremena, dodao je. Whipps je također uspio fotografirati meteor koji je preletio nebo tijekom svjetlosnog spektakla.
Aurore su bile dio (G2) geomagnetske oluje, poremećaja u Zemljinom magnetskom polju, ili magnetosferi, koju je izazvao brzinski oblak magnetiziranog plazma, poznat kao koronalna masa izbačaja (CME), koji je udario u Zemlju neposredno prije pojave aurora.
Kako nastaju?
CME je krenula iz masivne petlje plazme, ili sunčanog izbočenja, koje se odlomilo i odbacilo u svemir, ostavljajući za sobom veliku dolinu na sunčanoj površini poznatu kao “gorući kanjon”. Slična vatrena provalija ostala je iza solarnog izbijanja na Noć vještica.
Aurore se pojavljuju kada čestice visoke energije iz CME-a ili solarnog vjetra zaobiđu magnetosferu i pregrijavaju molekule plina u gornjoj atmosferi. Uzbudeni molekuli oslobađaju energiju u obliku svjetlosti. Boja te svjetlosti ovisi o tome koji se element uzbuđuje i gdje se u nebu nalazi.
Dvije najčešće boje aurore su crvena i zelena, koje proizvode molekule kisika na različitim visinama. Crvene aurore nastaju na većim visinama od njihovih zelenih varijanti. Kada solarni čestice prodru duboko u atmosferu i uzbuđuju molekule dušika, mogu potaknuti rijetke ružičaste aurore, prenosi Live Science.
Teoretski, i molekule kisika i molekule dušika mogu ispuštati slabe narančaste valne duljine pod određenim uvjetima. Međutim, čak i kada se to dogodi, neuobičajena boja obuzima zelene i crvene, čineći je praktički nevidljivom.