Alpski kozorog, koji obitava u planinskim regijama Europe, pokazuje veću aktivnost noću kada su dani topliji, pokazuje nova studija. Tim istraživača sa Sveučilišta u Sassariju na Sardiniji koristio je GPS ogrlice za praćenje aktivnosti koza od svibnja do listopada između 2006. i 2019. godine.
Studija je također otkrila da je kozorog bio aktivniji noću čak i u područjima s većim brojem noćnih grabežljivaca, što sugerira da je potreba za izbjegavanjem vrućine možda važnija od rizika od napada grabežljivaca, prenosi Indy100.
Dr. Francesca Brivio, koautorica studije, izjavila je: “Očekivali smo veću razinu noćne aktivnosti u Švicarskoj, gdje vukovi, jedan od glavnih predatora kozoroga, nisu bili prisutni, ali smo primijetili suprotno. Otkrili smo da je aktivnost bila veća u područjima s vukovima.”
Velike promjene
“Druge životinje vjerojatno će se tijekom noći premjestiti kako bi izbjegle vrućinu i obavile svoje aktivnosti poput traženja hrane”, dodala je Brivio.
Ovo nije prvi put da su znanstvenici primijetili da globalno zatopljenje uzrokuje promjene u noćnoj aktivnosti životinja. Studija objavljena u časopisu Nature 2020. godine pokazala je da različite biljojede životinje pokušavaju izbjeći vrućinu skrivanjem tijekom dana.
Drevni virusi su zaslužni za naše današnje živote: Znatno su promijenili naša tijela
Brivio je zaključila: “S obzirom na to da su životinje prilagođene dnevnim aktivnostima, vjerojatno im je teže biti aktivne tijekom noći. Njihovo kretanje po stjenovitim padinama gdje žive vjerojatno je otežano, što bi moglo smanjiti učinkovitost i strategije traženja hrane. Iako nismo prikupili podatke o tome, možemo pretpostaviti da će njihova sposobnost pronalaženja hrane biti manja tijekom noći, što bi moglo imati posljedice na kondiciju i dinamiku populacije.”