Sitno sjeme zapelo je između rastresitog šljunka i grubog pijeska. Nema više ništa živo oko toga. Sve što vidi je zid leda koji doseže 20 metara u nebo. Hladno je. Ovdje je teško preživjeti. Zimi je čak i danju mračno. Ljeti sunce jako peče tlo i suši ga 24 sata.
Sjeme su ovdje ostavili turisti prije nekoliko godina, koji su došli vidjeti čuda posljednje preostale divljine na planeti Zemlji: Antarktike.
Život se mijenja. Više temperature tope ledenjake, a otopljena voda omogućuje sjemenu da počne rasti. Antarktika je u rukama nekih od najbržih klimatskih promjena na svijetu. Njegovo otapanje leda moglo bi doprinijeti porastu razine mora do 5 metara. Gdje led nestane, za sobom ostavlja neplodno tlo. Do kraja ovog stoljeća ispod leda bi se mogla pojaviti zemlja u vrijednosti male zemlje.
Nova zemlja na Antarktici kolonizirana je pionirskim organizmima. Prvi koji se pojavljuju su alge i cijanobakterije – minijaturni organizmi dovoljno sićušni da stanu između zrnaca pijeska. Ovdje, zaštićene od gorućih sunčevih zraka, alge žive i umiru te, kao i inače, polako lijepe čestice pijeska kako bi stvorile površinu za rast drugih organizama.
Slijede lišajevi i mahovine. Visoki su samo nekoliko centimetara, ali u usporedbi s drugim živim svijetom na obalama Antarktika izgledaju poput divova. Nakon što su lišajevi i mahovine napravili svoj dom, mogu se pojaviti čak i veći organizmi i na kraju se biljke udomaće. Njihovo sjeme, ako se zaglavi u mekom i vlažnom jastuku od mahovine, razmnožava se i raste.
Samo su dvije biljne vrste porijeklom s Antarktika. Oba šire svoje sjeme vjetrom. To ih čini neovisnima o životinjama i kukcima, koji ne moraju prenijeti pelud ili sjeme na drugi cvijet ili svježi komad tla. Vjetar ih tamo samo nosi. Sve što je tim biljkama potrebno jest komadić mahovine ili lišaja za koji se mogu uhvatiti kako ih ne bi otpuhalo u hladnu pustinju snijega i leda.
Otkriveno je ukupno 44,2 km² vegetacije, uglavnom pronađene na Antarktičkom poluotoku i susjednim pučinskim otocima. Ovo područje vegetacije čini samo 0,12% ukupne površine bez leda na Antarktiku, naglašavajući da je Antarktika i dalje smrznuti kontinent kojim dominiraju snijeg i led. Za sada.