Tim istraživača iz tvrtke Chainalysis objavio je svoje redovito polugodišnje izvješće o kibernetičkom kriminalu povezanome s blockchainom. Budući da se upravo kriptovalutama provode isplate otkupnina u slučajevima napada ucjenjivačkim softverom (ransomwareom), moguće je koliko-toliko precizno pratiti kretanje tih isplata.
Najveća otkupnina 75 milijuna USD
Prema prikupljenim podacima za prvu polovicu ove godine, dosad su žrtve napada isplatile ucjenjivačima čak 459,8 milijuna dolara, iako je isplata otkupnina u mnogim zemljama ilegalna, a policije diljem svijeta ne preporučuju takvo “rješavanje” problema.
Taj iznos za 2% veći je od onoga plaćenoga ucjenjivačima godinu prije. Lani je u svih 12 mjeseci raznim hakerskim skupinama za otključavanje podataka plaćena 1,1 milijarda dolara, najviše u povijesti, a sada analitičari Chainalysisa kažu da je ova godina na putu da taj rekordni iznos premaši. Ove godine primijećeno je i da je napada nešto manje, ali su usmjereni na velike institucije i u njima se za otključavanje podataka traže veći iznosi.
Primjerice, ako se gledaju samo isplate u slučajevima velikih napada, medijalna isplata s nešto manje od 200.000 dolara prošle godine skočila je na čak 1,5 milijun dolara u lipnju ove godine. Najveća zabilježena otkupnina ove godine bila je čak 75 milijuna, a lani 37,8 milijuna dolara. Navedenih 75 milijuna dolara “zaradila” je hakerska skupina Dark Angels, a nije poznato tko ju je platio. Navodno je riječ o jednoj od najvećih (Fortune 50) kompanija svijeta, koja je bila napadnuta početkom godine.
Kriptokriminal u porastu
Tijekom 2024. zabilježeno je i povećanje iznosa u kriptovalutama koji se kradu u ostalim oblicima kibernetičkog kriminala. Prosječni ukradeni iznos po incidentu ove je godine čak 80% veći nego lani. Dio tog rasta pripisuje se porastu vrijednosti bitcoina, a drugi činjenici da su se hakeri okrenuli velikim mjenjačnicama i (kao i u slučaju ransomwarea) ciljaju na velike mete i samim time bogat plijen.
Ukradeni iznosi i oni plaćeni kao otkupnine, dakle, u porastu su, no broj incidenata zabilježenih na blockchainu manji je za 20% nego u istom razdoblju prošle godine. Sve navedeno sugerira da su se napadači okrenuli velikim metama, kritičnoj infrastrukturi i ostalima za koje procjenjuju da će prije platiti veće otkupnine i institucijama od kojih mogu u jednom proboju ukrasi daleko veće svote kriptovaluta.