Otkako je prvi put sletio 2018. godine, kineski Chang’e-4, prva svemirska letjelica koja je ikad sletjela na suprotnu stranu Mjeseca, snima zapanjujuće panorame udarnih kratera i uzorkuje minerale s Mjesečevog plašta. Sada je svemirska letjelica omogućila znanstvenicima da vizualiziraju slojeve struktura koje čine gornjih 300 metara Mjesečeve površine s finijim detaljima nego ikad prije.
Njihovi rezultati, koji su objavljeni 7. kolovoza u Journal of Geophysical Research: Planets, otkrivaju milijarde godina prethodno skrivene lunarne povijesti. Rover koji je putovao na Chang’e-4, nazvan Yutu-2, opremljen je tehnologijom koja se zove Lunar Penetrating Radar (LPR). Ovaj uređaj omogućuje roveru da šalje radio signale duboko u Mjesečevu površinu, rekao je glavni autor studije Jianqing Feng, astrogeološki istraživač na Planetary Science Institute u Tucsonu, Arizona.
“Zatim sluša odjeke koji uzvraćaju”, rekao je Feng za Live Science. Znanstvenici mogu upotrijebiti te “odjeke” ili radiovalove koji se odbijaju od podzemnih struktura kako bi napravili kartu Mjesečevog podzemlja. Godine 2020. znanstvenici su upotrijebili Yutu-2 LPR za mapiranje gornjih 130 stopa (40 m) Mjesečeve površine, ali do sada nisu otišli dublje.
[Foto: NASA]
Što su pronašli?
Ovi novi podaci sugeriraju da se gornjih 40 metara mjesečeve površine sastoji od više slojeva prašine, tla i slomljenog kamenja, rekao je Feng. Skriven unutar ovih materijala bio je krater, nastao kada je veliki objekt udario u Mjesec. Feng i njegovi kolege pretpostavili su da su ruševine koje okružuju ovu formaciju izbačene – krhotine od udara. Još niže, znanstvenici su otkrili pet različitih slojeva lunarne lave koja je procurila kroz krajolik prije više milijardi godina.
Znanstvenici misle da je naš Mjesec nastao prije 4,51 milijardi godina, nedugo nakon samog Sunčevog sustava, kada je objekt veličine Marsa udario u Zemlju i odlomio komad našeg planeta. Mjesec su potom nastavili bombardirati objekti iz svemira otprilike 200 milijuna godine. Neki su udarci napukli mjesečevu površinu. Poput Zemlje, Mjesečev plašt je u to vrijeme sadržavao džepove rastaljenog materijala zvanog magma, koji je iscurio kroz novonastale pukotine u nizu vulkanskih erupcija, rekao je Feng.
Novi podaci s Chang’e-4 pokazuju da se taj proces s vremenom usporava: Feng i njegovi kolege otkrili su da su slojevi vulkanskog kamenja postajali sve tanji što su bili bliže Mjesečevoj površini. To sugerira da je u kasnijim erupcijama poteklo manje lave u usporedbi s ranijim.
“Mjesec se polako hladio i ostajao bez snage u kasnijoj vulkanskoj fazi”, rekao je Feng. “Njegova je energija s vremenom oslabila.” Smatra se da je vulkanska aktivnost na Mjesecu prestala prije otprilike 1 milijardu godina iako su znanstvenici otkrili neke dokaze o mlađoj vulkanskoj aktivnosti tek prije 100 milijuna godina. Zbog toga se Mjesec često smatra “geološki mrtvim”. Međutim, još uvijek bi moglo biti magme duboko ispod površine Mjeseca, rekao je Feng. Chang’e-4 još nije završio s radom na Mjesecu. Feng se nada da će nam letjelica u budućnosti dati uvid u različite, neočekivane geološke formacije.