Otkriveni su crvi stari 46 tisuća godina. Suvremenici su davno izumrlih vunenih mamuta. Zamrznuti su tijekom posljednjeg ledenog doba. Pronađeni su prije nekoliko godina u uzorku sibirskog permafrosta s dubine od oko 40 metara. Permafrost je stalno zamrznuto tlo.
Crvi su u njemu bili u kriptobiozi – stanju u kojem su metabolički procesi gotovo potpuno zaustavljeni. Znanstvenici su dosad imali dokaze da crvi mogu tako provesti nekoliko desetljeća.
Stvaraju taj šećer, trehalozu, koja im nekako pomaže zaštititi DNK i proteine dok su u toj fazi odmora. Provjeravajući baze podataka, nismo mogli pronaći ni jednu genetsku sekvencu koja je jednaka onoj koju smo pronašli. To je nova vrsta, rekao je dr. Philipp Schiffer sa sveučilišta u Kölnu.
Nakon odmrzavanja crvi su poživjeli mjesec dana, ali iza sebe su ostavili stotinjak novih generacija.
Proučavajući ovu vrstu, uspoređujući genome i gledajući kako su se prilagodili ekstremnim vremenskim uvjetima, možemo mnogo naučiti o konzervacijskoj biologiji. Možemo naučiti stvari koje bi nam mogle pomoći da možda spasimo ugrožene vrste i promislimo o mjerama zaštite i svim tim stvarima, poručio je Schiffer.
Znanstvenici upozoravaju, s globalnim klimatskim promjenama i otapanjem leda i permafrosta, mogli bismo se suočiti s dosad nepoznatim vrstama.
Ne odmrzavaju se samo ovi crvi, bakterije se odmrzavaju. Moglo bi biti opasnih stvari skrivenih tamo. Ne želim izazvati uzbunu ili nešto takvo, ali to je nešto što je moguće, istaknuo je Schiffer.
Jer poput crva, permafrost bi mogao skrivati i davno nestale vrste bakterija i virusa koji bi mogli izazvati globalne zdravstvene probleme poput pandemijie koronavirusa.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.