Myrtle Rust, bolest uzrokovana gljivicom Austropuccinia psidii, predstavlja veliku prijetnju australskom biljnom svijetu. Ova gljivična bolest napada mnoge autohtone biljke, uključujući eukaliptus, čajevac i metrostachys. U nekim slučajevima, bolest može dovesti do propadanja i smrti biljaka.
Myrtle Rust je prvi put otkrivena u Australiji 2010. godine i od tada se brzo proširila na veliki dio istočne obale. Bolest se širi vjetrom i kišom, a može se prenijeti i na zaraženim biljkama i sadnicama.
Zbog brzog širenja bolesti i poteškoća u njenoj kontroli, znanstvenici se okreću građanima znanstvenicima za pomoć u praćenju širenja Myrtle Rusta. Građani znanstvenici su dobrovoljci koji sudjeluju u znanstvenim istraživanjima, a u ovom slučaju mogu pomoći u pronalaženju i prijavi zaraženih biljaka.
Postoji nekoliko načina na koje građani znanstvenici mogu pomoći u praćenju Myrtle Rusta:
- Prijavite zaražene biljke: Ako primijetite biljke koje pokazuju znakove zaraze Myrtle Rustom, možete ih prijaviti lokalnim botaničkim vrtovima ili herbarijima.
- Sudjelujte u programima praćenja: Postoje programi praćenja Myrtle Rusta u kojima možete sudjelovati. U tim programima će vam se dati upute o tome kako prepoznati bolest i kako prijaviti zaražene biljke.
- Fotografirajte zaražene biljke: Fotografije zaraženih biljaka mogu biti dragocjeni alat za znanstvenike koji proučavaju bolest. Ako pronađete zaražene biljke, fotografirajte ih i pošaljite ih znanstvenicima.
Pomoć građana znanstvenika može biti od velike važnosti u praćenju širenja Myrtle Rusta i u razvoju strategija za kontrolu bolesti. Ako ste zainteresirani za sudjelovanje u ovim naporima, možete se obratiti lokalnim botaničkim vrtovima, herbarijima ili znanstvenim institucijama.