Pitomi bijeli kit Hvaldimir, koji se pojavio na obali Norveške i za kojega se vjerovalo da je ruski špijun jer je na sebi imao pričvršćen pojas s držačem za kameru na kojemu je na engleskom pisalo ‘Oprema Sankt Peterburg’ vjerojatno je doista pripadao ruskoj vojsci, ali nije bio špijun, smatra stručnjakinja za tu vrstu kitova dr. Olga Shpak.
Kit se prvi put pojavio 2019., a na naslovnice je dospio zbog nagađanja da obavlja špijunski posao za Kremlj. Rusija graniči s Norveškom, osnivačicom NATO-a. Poznato je da je ruska mornarica trenirala kitove u vojne svrhe, no ruska vlada nikada nije potvrdila ni demantirala pretpostavke o tomu da je njezina vojska obučavala Hvaldimira.Dr. Shpak je BBC-ju rekla da je kit najverojatnije pobjegao iz pomorske baze u Arktičkom krugu, no kako ne veruje da je bio špijun. Shpak, koja je od devedesetih prošlog stoljeća radila u Rusiji na istraživanju morskih sisavaca sve do povratka u rodnu Ukrajinu 2022., smatra da je Hvaldimir stigao iz baze u Kremlju i da je bio obučen za čuvanje vojnog objekta u Arktičkom krugu.
Kazala je i kako vjeruje da je Hvaldimir pobjegao jednostavno zato jer je bio nestašni huligan. Za mene je to sto posto točno, rekla je za BBC. Belugi je ime nadjenuto kombinacijiom norveške riječi za kita – hval – i imena ruskoga predsjednika Putina – Vladimir.
Dr. Shpak nije željela imenovati svoje ruske izvore, no otkrila je da su Rusi, čim se kit pojavio u Norveškoj, odmah životinju identificirali kao jednu od njihovih. Stigla je poruka preko veterinara i trenera da im nedostaje beluga po imenu Andruha, kazala je Shpak, podsjetivši da je Andruha/Hvaldimir prvi put uhvaćen 2013. u Ohotskom moru.Nakon što je u rujnu Hvaldimir pronađen mrtav, dizalicom je izvučen iz mora te je prevezen u obližnju luku da bi ga pregledali stručnjaci. No nijedan uzrok smrti nije bio odmah uočljiv. Znanstvenici su kazali da je samo nekoliko dana prije uginuća Hvaldimir bio u dobrom stanju. Morski biolog Sebastian Strand je za norvešku televiziju NRK kazao: Nažalost, pronašli smo Hvaldimira kako pluta u moru. Uginuo je, no nije nam jasan uzrok, kazao je tada, dodavši da na životinji nisu vidljive veće vanjske ozljede.
Istragu je otvorila norveška policija nakon što su dvije grupe za zaštitu prava životinja podnijele žalbu smatrajući da je životinja ubijena. Policija je izvijestila da je uzrok belugine smrti štap dimenzija 35 puta tri centimetra zaboden u njegova usta.
Kita su prvi zamijetili norveški ribari blizu sjevernog otoka Ingoye, nedaleko od Arktika u gradu Hammerfestu u travnju 2019. nedaleko od ruskih voda. Na sebi je imao pričvršćen pojas s malom kamerom i kopčom s natpisom “Oprema Sankt Peterburg”, zbog čega se počelo nagađati da je ruski špijun. U predstojećim je godinama Hvaldimir viđen u nekoliko norveških primorskih gradova i vrlo brzo je postalo jasno da je vrlo pitom i da uživa u igri sa ljudima.