Hoće li paukova svila biti čvršća i žilava ovisi o utjecajima okoline kojima je izložena. Istraživači su proveli studiju u kojoj su pokazali da su paukove mreže posebno otporne u područjima s obilnom kišom.
Rezultati istraživanja 50 vrsta pauka sada su predstavljeni u časopisu Current Biology pod naslovom “Utjecaj čimbenika okoliša na svojstva paukove svile “.
Tijekom evolucije, pauci su razvili “mreže kugli” kako bi uhvatili svoj plijen. Radijusi ovih mreža kugli su posebno važni jer apsorbiraju energiju sudara plijena. Ove takozvane velike ampulirane svile, poznate i kao dragline svila, čvršće su od većine materijala od prirodnih i umjetnih vlakana. U najnovijoj studiji prof. dr. Thomasa Scheibela, voditelja biomaterijala na Sveučilištu Bayreuth, ispitana je i uspoređena svila 50 vrsta pauka u Kolumbiji. Cilj je bio razumjeti kako okoliš utječe na mehanička svojstva svile.
Paukova svila iz regija s jakim oborinama također može apsorbirati više energije. Ovo se ne odnosi samo na različite vrste pauka, već i unutar iste vrste. “Vjerojatno je da su mehanička svojstva svile optimizirana u područjima s obilnom kišom kako bi se smanjila šteta na mreži i povezani gubitak energije za pauka”, kaže Scheibel.