Svi smo čuli za Bermudski trokut, ali malo tko zna za takozvani Aljaski trokut. Ovo misteriozno područje, koje se prostire između Anchoragea i Juneaua na jugu te Utqiagvika na sjeveru, nosi neslavnu titulu regije s najviše neriješenih slučajeva nestalih osoba na svijetu.
Od ranih 1970-ih godina, više od 20.000 ljudi nestalo je unutar granica ovog ogromnog trokuta, izvještava IFL Science. To je nevjerojatno visok broj s obzirom na rijetku naseljenost ove regije. Statistički gledano, Aljaska ima dvostruko veću stopu nestanaka od prosjeka SAD-a, a godišnje nestane oko 2.250 osoba.
Jedan od najslavnijih slučajeva nestanka unutar Aljaskog trokuta zbio se 16. listopada 1972. godine, kada su nestali američki političari Thomas Hale Boggs Sr., tadašnji vođa većine u Zastupničkom domu, i kongresnik iz Aljaske Nick Begich. Zajedno sa svojim pomoćnikom Russellom Brownom i pilotom Donom Jonzom, letjeli su iz Anchoragea prema Juneauu kada su zagonetno nestali. Unatoč velikoj potrazi koja je pokrenuta, niti njihova tijela niti avion nikada nisu pronađeni.
Puno je teoretičara
Ovaj misteriozni slučaj izazvao je brojne teorije zavjere, pogotovo jer je Boggs bio član Warrenove komisije, službenog tijela koje je istraživalo atentat na Johna F. Kennedyja, te je navodno bio u neslaganju s nekim od nalaza komisije. Ipak, nije svaki nestanak u Aljaskom trokutu obavijen misterijem.
Primjer je Gary Frank Sotherden, mladić iz New Yorka koji je nestao dok je lovio u udaljenim dijelovima Aljaske 1970-ih. Njegovo tijelo nikada nije pronađeno, sve do otkrića ljudske lubanje uz rijeku Porcupine 1997. godine. Tek 2022. godine, DNA analiza potvrdila je da lubanja pripada Sotherdenu, a pretpostavlja se da je stradao nakon napada medvjeda.
No, što točno uzrokuje toliko nestanaka u ovom području? Iako su teoretičari zavjera skloni pripisati nestanke magnetskim anomalijama, izvanzemaljcima i sličnim fenomenima, najvjerojatniji razlog je sama priroda Aljaske. Kao najveća američka država, samo 1/20 posto teritorija Aljaske je naseljeno, a 730.000 stanovnika živi na prostoru koji obuhvaća 1.717.854 četvorna kilometra.
Ova prostrana, negostoljubiva divljina, zajedno s teškim vremenskim uvjetima i opasnostima poput medvjeda i lavina, čini Aljaski trokut opasnim mjestom za ljude i vjerojatnim razlogom za toliki broj nestanaka.