Iako su godinama stručnjaci uvjeravali kako umjetna inteligencija nikada neće biti kreativna poput ljudi te da ih neće moći zamijeniti u područjima poput glazbe, umjetnosti, dizajna i sličnim zanimanjima, čini se kako ih je AI sa svojim kreativnim sposobnostima prilično iznenadila. Slike i fotografije koje je napravila AI osvajale su nagrade na raznim natječajima, a prije nekoliko mjeseci ljubitelji glazbe bili su prilično oduševljeni s pjesmom za koju su mislili da je izvode Drake i Weekend, da bi se kasnije šokirali kada su saznali da popularni pjevači nemaju veze s tom pjesmom, već je ona u potpunosti zasluga umjetne inteligencije.
Koliko AI može biti uspješna na ovom polju pokazao je, među inim, i David Guetta. Popularni DJ tijekom jednog nastupa pustio je pjesmu koju je na temelju njegova tekstualnog inputa napravila AI, a pjesma je oduševila sve posjetitelje.
Jedan od problema AI alata baziranih na umjetnoj inteligenciji su podaci. Odnosno, postavlja se pitanje je li treniranje AI na sadržaju zaštićenom autorskim pravima kršenje tih autorskih prava, što bi mogla biti jedna od točaka prijepora glazbene industrije i tehnoloških kompanija koje razvijaju AI alate.
Novi alat za generiranje glazbe predstavila je i Zuckerbergova Meta, no čini se kako Zuckerberg ne bi trebao imati problema s autorskim pravima. Naime, alat nazvan AudioCraft koji omogućava stvaranje glazbe iz tekstualnih upita treniran je na 20 tisuća sati glazbe za koju autorska prava ima Meta ili je licencirana upravo za tu svrhu. Stvaranje glazbe putem Metina alata trebalo bi biti prilično jednostavno. Sve što je potrebno jest upisati kakav tip skladbe želite i umjetna inteligencija brzo će izbaciti rezultat. Prema primjerima koji su objavljeni na Metinom blogu, možemo zaključiti kako je glazba u odnosu na tekstualni upit prilično realistična.
AudioCraft sastoji se od tri modela – MusicGen, AudioGen i EnCodec te iz Mete kažu kako će ti open-source modeli biti dostupni svim istraživačima i zainteresiranim korisnicima koji na njima mogu trenirati vlastite podatke i time pomoći u napretku polja AI generirane glazbe.
Meta, naravno, nije prva kompanija koja je predstavila ovakav alat. Još 2020. OpenAI predstavio je Jukebox, Google je početkom godine predstavio MusicLM, dok je prošle godine, korištenjem baze Stable Diffusiona, predstavljena platforma Riffusion sa sličnim mogućnostima pretvaranja tekstualnih upita u glazbu.