Što je zajedničko ljudima i biljkama? Oboje su živi i proizvode zvukove. To nije šala, ali je, očito, istina.
Slično kao što biste mogli vrisnuti svoju omiljenu psovku kad se udarite u nožni prst, studija sa Sveučilišta Tel Aviv u Izraelu – objavljena 2019. – otkrila je da biljke emitiraju visokofrekventni, ultrazvučni vrisak kada su u nevolji.
Prethodne studije spajale su uređaje za snimanje izravno na biljke, dopuštajući istraživačima da osluškuju tajne zvukove unutar njihovih stabljika, ali ova studija nastojala je utvrditi mogu li njihovi zvukovi putovati zrakom.
Nevjerojatno otkriće
Koristeći ‘stresirane’ biljke duhana i rajčice, istraživači su postavili mikrofone pored njih na udaljenosti od oko 10 cm. Jedan skup usjeva bio je podvrgnut uvjetima suše, dok je drugi pretrpio fizičku štetu, tj. rezanje stabljika.
U oba slučaja otkrili su da su biljke počele emitirati ultrazvučne zvukove između 20 i 100 kiloherca – što nije frekvencija koju mi ljudi možemo uhvatiti bez pomoći, ali glasnoću koju bi izvedivo mogli ‘detektirati neki organizmi s udaljenosti do nekoliko metara’ , navodi se u studiji objavljenoj u bazi podataka bioRxiv.
Biljke rajčice kojima su odrezane stabljike ispuštaju oko 25 ultrazvučnih krikova svakih sat vremena, dok biljke duhana koje su podvrgnute istim oštećenjima ispuštaju 15 uznemirujućih cviljenja.
Biljke pod stresom
Zanimljivo je da su biljke pokazivale različite razine stresa ovisno o uvjetima kojima su bile izložene, pri čemu se činilo da je izgladnjivanje katalizator za mnogo intenzivniji plač kod rajčica.
Biljke rajčice pod stresom suše emitirale su oko 35 ultrazvučnih cviljenja svakog sata, dok su biljke duhana ispuštale samo 11. I to nije slučajnost: biljke koje su ostale nedirnute – bez ikakvih nepovoljnih uvjeta u okolišu – ispuštale su manje od jednog cviljenja svakog sata, prema Live Scienceu.
Uz pomoć strojnog učenja, istraživači su čak mogli odabrati različite značajke zvukova i identificirati stanje biljaka: suhe, posječene ili netaknute. Autori studije čak su predložili budućnost u kojoj će farmeri moći identificirati različite biljke samo na temelju njihovih krikova.
Čudesno saznanje
Što se tiče toga kako točno ti usjevi bez usta mogu cviljeti, istraživači kažu da bi to moglo biti rezultat unutarnjeg procesa poznatog kao kavitacija, pri čemu se mjehurići zraka stvaraju i eksplodiraju u ksilemu, tkivu koje prenosi vodu i minerale od korijena prema gore.
Studija je zaključila: “Prvi smo put pokazali da biljke pod stresom emitiraju zvukove koji se mogu otkriti na daljinu, slično mnogim životinjama, koristeći ultrazvučne klikove koji nisu čujni ljudskim ušima.
Također smo otkrili da zvukovi sadrže informacije i mogu otkriti stanje biljke. Rezultati sugeriraju novi modalitet signalizacije za biljke i impliciraju da su drugi organizmi mogli evoluirati da čuju, klasificiraju i reagiraju na te zvukove.”