Pitanje koje se nameće jest – što ako vanzemaljski život ipak postoji? Što ako drugi svjetovi također pokušavaju stupiti u kontakt s nama? No, dok mi nehotice šaljemo signale u svemir, postavlja se pitanje bi li vanzemaljci uopće prepoznali znakove života na Zemlji.
Znanstvenici su se posljednjih godina suočavali s tim pitanjem dok nastavljamo širiti svoje prisustvo u galaksiji. Jacqueline Faherty, astrofizičarka u Američkom muzeju prirodne povijesti, ističe da mi tražimo, što znači da možda i drugi svjetovi čine isto.
Dosad smo otkrili više od 5.500 planeta koje kruže oko drugih zvijezda, poznatih kao egzoplaneti, ali ta brojka je samo kap u moru jer se vjeruje da u Mliječnom putu postoji trilijune takvih svjetova.
Zemlja neprestano šalje signale u svemir već stoljećima, posebno u razdoblju od 1900. do Drugog svjetskog rata kad su naši radiovalovi bili jači zbog tehnoloških ograničenja. Danas i dalje emitiramo radiosignale, od televizijskih emisija do satelitskih komunikacija, iako na manje primjetan način. Međutim, neki od naših signala su i dalje prilično snažni, poput onih koje šalju svemirske letjelice kao što je Voyager 1, koja je udaljena 24 milijarde kilometara od Zemlje.
Ima li života u svemiru?
Neki znanstvenici su čak izračunali da bi ovi signali mogli doseći druge zvijezde, stvarajući mogućnost za kontakt. No, postavlja se pitanje bi li vanzemaljci prepoznali te signale kao umjetne.
Osim toga, vanzemaljski astronomi mogli bi pokušati promatrati Zemlju prateći tranzite, kada naša planeta prolazi ispred Sunca. Promatrajući spektralne karakteristike sunčeve svjetlosti koja prolazi kroz našu atmosferu, mogli bi otkriti znakove života, kao što su kisik, azot i vodena para, što bi ukazivalo na postojanje stabilnih tekućih oceana.
Zanimljivo je da bi gradsku rasvjetu također mogli otkriti. Natrij koji se emitira iz gradske svjetlosti ima karakteristične spektralne crte koje se ne pojavljuju prirodnim putem, što znači da bi ih vanzemaljci mogli primijetiti. No, trenutačno nismo dovoljno urbanizirani da bi ti signali bili vidljivi našim teleskopima. Međutim, s nastavkom urbanizacije do 2150. godine, postoji mogućnost da postanemo primjetniji na teleskopima budućnosti.
Ova pitanja potiču raspravu o tome želimo li zaista biti tako vidljivi u svemiru. Unatoč strahovima od vanzemaljskih invazija, mnogi znanstvenici smatraju da bismo trebali širiti svoje postojanje u svemiru i nadati se da će netko odgovoriti. Ipak, ova odluka bi trebala biti donesena globalno, jer se tiče cijele ljudske rase.