No, priroda uvijek krije iznenađenja, a jedno od njih su izuzetno rijetke vrste sposobne za izvanredan podvig – pomlađivanje. Nedavno otkriće koje je objavljeno u Proceedings of the National Academy of Sciences proširilo je popis bića s tom sposobnošću, uključujući novu vrstu meduze koja, poput svoje rođakinje Turritopsis dohrnii, može vratiti svoje biološko vrijeme unazad.
Među neobičnim životinjama koje mogu preokrenuti vlastiti proces starenja sada se nalazi i češljasta meduza (Mnemiopsis leidyi). Do ovog iznenađujućeg otkrića došli su znanstvenici sa Sveučilišta u Bergenu u Norveškoj, koji su slučajno otkrili primjerak češljaste meduze u svojem laboratoriju. Umjesto očekivanog zrelog organizma, u akvariju su pronašli ličinku, što je ukazalo na to da se meduza, uslijed stresnih uvjeta, vratila u mladenački stadij.
Ova jedinstvena sposobnost izazvala je daljnje upite u znanstvenim krugovima – koliko još bića može vratiti svoje biološko vrijeme unatrag? Prema izjavi koautorice studije, Joan J. Soto-Angel, otkriće otvara potpuno nove smjerove za istraživanje plastičnosti životnog ciklusa i mogućnosti pomlađivanja u prirodi, piše New York Post.Nevjerojatno otkriće
Kako bi razumjeli više o ovoj sposobnosti, Soto-Angel i njezin tim proveli su eksperimente usmjerene na reprodukciju okolnosti u kojima je došlo do pomlađivanja meduze. Ekstremni stres pokazao se kao ključan faktor. Meduze su tijekom eksperimenta postupno poprimale izgled i ponašanje ličinki cidipida, usvajajući karakteristične značajke tog stadija, uključujući i način hranjenja.
Ranija istraživanja također ukazuju na to da su češljaste meduze jedna od najstarijih životinjskih vrsta, prisutne na Zemlji već oko 700 milijuna godina, što bi moglo značiti da njihova dugovječnost potječe od ove sposobnosti regeneracije i obrnutog razvoja.
Prema koautoru studije, Paulu Burkhardtu, ovo otkriće predstavlja temelj za mnoga buduća istraživanja. U narednim istraživanjima znanstvenici planiraju detaljnije proučiti molekularni mehanizam koji omogućuje proces pomlađivanja te promjene u živčanom sustavu meduza tijekom ovog fenomena. Takvi nalazi otvaraju mogućnosti za dublje razumijevanje starenja, pa čak i za istraživanje potencijala primjene sličnih procesa na ljudske stanice u dalekoj budućnosti.