Sudbina ledenih ploča Zapadnog Antarktika, koje igraju ključnu ulogu u sprječavanju toka ledenjaka u ocean, izmiče kontroli, pokazalo je novo znanstveno istraživanje objavljeno u časopisu Nature Climate Change.
Unatoč globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena, istraživanje otkriva da će se brzo topljenje navedenih ledenih površina nastaviti ubrzavati u nadolazećim desetljećima zbog zagrijavanja oceana. Kaitlin Naughten, glavna autorica studije iz British Antarctic Surveyja, upozorila je na uznemirujuću stvarnost.
Čini se da smo možda izgubili kontrolu nad topljenjem ledene ploče Zapadnog Antarktika tijekom 21. stoljeća, poručila je Naughten.
Istraživanje je bilo usredotočeno na Amundsenovo more i ispitivalo je proces topljenja s donje strane ledenih ploča Zapadnog Antarktika. Čak i prema najoptimističnijem scenariju, studija je pokazala da će se zagrijavanje oceana u 21. stoljeću dogoditi tri puta brže nego u 20. stoljeću.
Naša simulacija sugerira da smo sada posvećeni brzom povećanju stope zagrijavanja oceana i otapanja ledenih ploča do kraja stoljeća, naglasila je Naughten.
Implikacije za porast razine mora nisu eksplicitno simulirane, ali Naughten je primijetila da je vrlo vjerojatno da će pogoršati već predviđeni porast do jednog metra, do kraja ovog stoljeća.
Dok se ledene ploče nastavljaju topiti, milijuni ljudi koji žive u niskim obalnim područjima diljem svijeta suočit će se sa surovom realnošću izgradnje zaštitne infrastrukture ili napuštanja svojih zajednica.
Oštar poziv na buđenje
Nova studija stoga služi kao oštar “poziv na buđenje” da se čovječanstvo hitnije pozabavi klimatskim promjenama i kako bismo izbjegli i druge ozbiljne posljedice, kao što je topljenje ledenog pokrivača na istočnom Antarktiku.
Alberto Naveira Garabato, profesor fizičke oceanografije na Sveučilištu u Southamptonu, primijetio je da su dosdašnji napori doveli do topljenja zapadnoantarktičkog ledenog pokrova i s tim povezanog porasta razine mora. Naveira Garabato je naglasio i potrebu za hitnim djelovanjem prema smanjenju emisija stakleničkih plinova, navodeći mogućnost očuvanja ostatka antarktičkog ledenog pokrova, koji sadrži otprilike deset puta veći potencijal porasta razine mora.
Iako ambiciozni napori za smanjenje emisija možda neće dati trenutne rezultate za gubitak ledenog grebena Zapadnog Antarktika, dugoročno izgledaju obećavajuće. Znanstvenici ističu da je bitno prepoznati da će se odgovor ledene ploče na klimatske promjene protezati kroz stoljeća, ako ne i tisućljeća.
Iako novo istraživanje nudi kritične uvide u problem otapanja ledenih ploča, ono ima neka ograničenja, jer se oslanja na jedan model oceana i ne istražuje eksplicitno utjecaj zagrijavanja vode na razine mora. Jonathan Bamber, profesor na Sveučilištu u Bristolu, naglasio je važnost razumijevanja evolucije navedenog značajnog dijela Zapadnog Antarktika, koji ima dovoljno leda da podigne globalnu razinu mora za više od jednog metra.