Biljni dodaci prehrani nedavno su postali vrlo popularni zbog društvenih mreža poput TikToka, ali koliko su zapravo sigurni?
Iako se bilje i biljke koriste u medicinske svrhe tisućama godina, nedavno su postale vrlo popularne dijelom zahvaljujući objavama na platformi društvenih medija TikTok gdje se hvale prednosti uzimanja biljnih dodataka kao što su ashwagandha, kurkuma i zeleni čaj.
Nova studija istraživača sa Sveučilišta u Michiganu izvještava da je procijenjenih 15,6 milijuna odraslih osoba u SAD-u – ili 5 % – uzelo barem jedan biljni dodatak u posljednjih 30 dana koji bi mogao biti štetan za njihovu jetru ili hepatotoksičan.
Studija je nedavno objavljena u časopisu JAMA Network OpenTrusted Source.
Znanstvenici su se usredotočili na uporabu šest biljnih dodataka prehrani sudionika studije koji se prema prošlim istraživanjima smatraju potencijalno hepatotoksičnim:
- ashwagandha
- crni kohoš
- Garcinia cambogia
- ekstrakt zelenog čaja
- crvena riža s kvascem
- kurkuma ili kurkumin
“Potencijalno hepatotoksični botanički proizvodi su proizvodi koji sadrže biljne sastojke koji su implicirani kao potencijalni uzroci oštećenja jetre”, Alisa Likhitsup, MD, MPH, klinička docentica na Odjelu za internu medicinu u Odjelu za gastroenterologiju i hepatologiju na sa Sveučilišta u Michiganu i glavna autorica ove studije objasnila je za Medical News Today.
“Još nije poznato kako ovi proizvodi uzrokuju oštećenje jetre, ali vjerojatno je to zbog metabolizma koji se događa u jetri nakon što su proizvodi konzumirani”, rekla je.
Na kraju studije, Likhitsup i njezin tim otkrili su da je oko 58 % svih sudionika prijavilo korištenje biljnog ili dodatka prehrani barem jednom u razdoblju od 30 dana.
Oko 5 % sudionika reklo je da su uzeli barem jedan od šest potencijalno hepatotoksičnih biljnih proizvoda u posljednjih 30 dana.
Koliko je prirodno sigurno
Kod hepatotoksičnih botaničkih proizvoda ili proizvoda biljnog podrijetla, s obzirom na nedostatak regulatornog nadzora nad proizvodnjom i nedostatkom testiranja, važno je znati da njihovim uzimanjem možete uzrokovati više štete nego koristi.
Stručnjaci smatraju da bi svaki liječnik trebao razgovarati sa svojim pacijentima o rizicima ove vrste proizvoda i pitati ih uzimaju li neki od njih.
Zato, iako se čini da je biljno sigurni, budite oprezni prilikom konzumiranja bilo kakvih biljnih dodataka prehrani.
Scena.ba