Sud BiH prihvatio je sporazum o priznanju krivice koji je Ensar Salčinović sklopio s Tužilaštvom BiH, te mu je za udruživanje radi činjenja krivičnih djela i primanje dara i drugih oblika koristi izrečena zatvorska kazna od godinu i novčana od 500 KM.
Salčinović je, podsjećamo, bivši granični policajac koji je hapšen u septembru 2021. u okviru akcije Konak. Kako je Oslobođenje već pisalo, Graničnu policiju BiH tada je uzdrmala velika korupcijska afera kada su uz Salčinovića hapšeni i Rejhan Raković i Kenit Čakić pod sumnjom da su uzimali novac kod zapošljavanja 150 kadeta u ovu policijsku agenciju. Postojao je i cjenovnik, pa se za prijem kadeta uzimalo po 10.000, 20.000 i 30.000 KM.
AKCIJA KONAK
Sutkinja Sena Uzunović je, obrazlažući presudu, navela kako smatra da će na ovaj način biti postignuti ciljevi generalne i specijalne prevencije. Tužiteljica Bojana Jolović je rekla kako je Salčinović olakšao istragu Tužilaštvu BiH tako što je identifikovao osobe od kojih je uzet novac za posao, čime je, kako kaže, sebe inkriminisao. Istakla je da je Salčinović predao dva telefona koji su bili ključni, jedan koji je dobio od Rakovića kako bi komunicirao s kandidatima, a drugi je istražiteljima dao njegov otac..
Postupak protiv Salčinovića je odvojen u odnosu na Rakovića i Čakića, kojima je nastavljeno suđenje za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, te primanje dara i drugih oblika koristi.
Svjedok Tužilaštva Osman Junuzović je ispričao kako se krajem novembra 2020. prijavio na konkurs za posao, a nakon što je položio pisani test i test fizičke spreme, na Viber je počeo dobijati poruke s nepoznatog broja
– Koliko znam, niko za tebe nije urgirao, mogu ti pomoći da prođeš, naveo je Junuzović, rekavši da je u tom periodu čekao da ga pozovu na intervju
On nije prošao na konkursu, te je tražio od supruge da snima zaslon njegovog telefona nakon što je vidio da se poruke automatski brišu. Rekao je da je odbio ponuđenu pomoć, te da je sve prijavio SIPA i da nikada nije saznao ko ga je kontaktirao. Svjedok optužbe, čiji identitet nije otkriven, ispričao je kako je pred intervju dobio poziv sa skrivenog broja, te da mu je rečeno da se nađu u Sarajevu.
ŠIFRA NA MOBITELU
Kazao je da je nakon toga dobio poruku putem Vibera s nepoznatog broja od osobe inicijala E. S. da instalira aplikaciju Telegram, što je i učinio. Putem te aplikacije su dogovarali susret.
Nakon što su se našli, nuđeno mu je da da novac za zaposlenje. Upitan o iznosu, svjedok je rekao da se radilo o 10.000 KM, na šta nije pristao.
Kazao je kako je čovjek s kojim se našao imao bradu, ali da ne može reći da li se radi o jednom od optuženih. Rekao je i kako mu je putem telefona pokazao šifru pod kojom je bio prijavljen na konkursu, nakon kojeg nije primljen piše oslobođenje.
Scena.ba