Ispravan pristup treningu i pravilno vježbanje od ključne su važnosti kako biste ostvarili sve dobrobiti za tijelo i zdravlje te spriječili preuranjeno starenje i očuvali mladolikost i mobilnost.
Određene fitness navike mogu naškoditi tijelu, zato se čuvajte ovih uobičajenih zamki dok idete prema svojim 60-ima. Redovna tjelovježba je jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti kako biste usporili starenje i nadoknadili ili odgodili neizbježni utjecaj vremena na mobilnost, tjelesnu građu i kvalitetu života.
Uprkos tome, potreban je ispravan pristup treningu, posebno kako starite i imate manje prostora za greške.
Uostalom, nitko ne ostaje zauvijek u 20-ima, a kako tijelo stari, greške koje činite mogu vam još više unazaditi zdravlje i cjelokupni napredak.
Ovo je sedam najčešćih zamki u pristupu fitnessu dok ulazite u svoje 60-e:
Ako ste se pronašli u jednoj ili više loših navika, razmislite o tome da prilagodite svoju rutinu vježbanja. Također, uvijek imajte na umu da su zdrava prehrana puna voća, povrća i proteina u kombinaciji s puno sna i dobrom hidratacijom ključni čimbenici, bez tjelovježbe, koji utječu na to da ostanete u formi i zdravi u zlatnim godinama.
- Pretjerivanje s kardio vježbama
Iako je kardio trening izvrstan za zdravlje srca i može pomoći u kontroli tjelesne težine, previše istoga zapravo može biti štetno. Dok se većina ne treba brinuti o previše kardio vježbi, ako stalno radite na njima i zanemarujete druge oblike tjelovježbe, to nije najoptimalniji put za dugoročne, potpune dobitke u kondiciji za pojedinca u bilo kojoj dobi. Ravnoteža je ključna. Uključite kombinaciju kardio vježbi, vježbi snage i vježbi fleksibilnosti u svoju rutinu.
- Zanemarivanje treninga snage
U skladu s prethodnom stavkom, trening snage je apsolutno neophodan kako biste zadržali tonus mišića, ravnotežu, snagu kostiju i cjelokupnu pokretljivost kako starite. Suprotno uvriježenom mišljenju, trening snage nije samo izgradnja masivnih mišića. Zanemarivanje treninga snage može dovesti do mišićne neravnoteže, smanjene snage i većeg rizika od osteoporoze.
- Preskakanje istezanja i rada na mobilnosti
Fleksibilnost i pokretljivost često zauzimaju drugo mjesto u mnogim rutinama vježbanja, ali su neophodni za održavanje punog raspona pokreta u zglobovima. Zanemarivanje istezanja i pokretljivosti može dovesti do smanjene fleksibilnosti, mišićne neravnoteže i većeg rizika od ozljeda. Uključivanje aktivnosti kao što su joga, opće istezanje i vježbe s punim opsegom pokreta ključni su dio sveobuhvatnog fitness programa protiv starenja.
- Ne pružanje tijelu vremena za oporavak
Iako je važno ostati dosljedan rutini vježbanja, jednako je važno dati tijelu vremena za odmor i oporavak. Preforsiranje može dovesti do raznih problema, uključujući smanjenu imunološku funkciju, hormonsku neravnotežu, povećan rizik od ozljeda i gubitak motivacije. Opća preporuka je da se nakon svaka dva dana vježbanja odmorite cijeli dan kako biste se oporavili i imali koristi od programa vježbanja.
- Ignoriranje boli
Iako možete očekivati određenu razinu nelagode kada radite trening otpora ili druge oblike intenzivne vježbe, bol je jasan signal tijela da nešto nije u redu. Ignoriranje bolova može dovesti do ozbiljnih ozljeda i dugotrajne štete. Ako tijekom izvođenja određene vježbe osjećate nelagodu, u koljenu ili donjem dijelu leđa, stanite, provjerite radite li pravilno, a ako bol potraje, obratite se medicinskom stručnjaku.
- Zanemarujete važnost hidratacije
Tijelo treba vodu za regulaciju temperature, prijenos hranjivih tvari i održavanje zdravlja zglobova. Unatoč tome, mnogi ne piju dovoljno vode svaki dan. Akutni učinci dehidracije uključuju smanjenu energiju i fokus, zatvor, vrtoglavicu i druge neugodne osjećaje. Kronična dehidracija može imati razorne učinke na organizam, uključujući razne probleme. Ako se puno znojite tijekom vježbanja, svakako nadoknadite izgubljenu tekućinu vodom ili napitkom s elektrolitima – osobito ako ste skloni jesti malo soli.
- Prenaglašavanje izolacijskih vježbi
Ako radite trening otpora, važno je usredotočiti se na složene pokrete koji pogađaju više mišićnih skupina. Izolacijske vježbe mogu biti korisne za oblikovanje tijela i rehabilitaciju. Međutim, njihovo pretjerano naglašavanje nauštrb složenih vježbi može dovesti do mišićne neravnoteže i također vas lišiti mnogih prednosti koje proizlaze iz funkcionalnih pokreta kao što su čučnjevi, zgibovi i slično. Kao pravilo, treninzi otpora trebali bi uključivati tri do četiri složene vježbe i ne više od jedne ili dvije izolacijske vježbe.
Scena.ba