Falafel je popularna bliskoistočna “brza hrana” koja se najčešće pravi od mješavine leblebija/slanutka, svježeg bilja i začina koji se oblikuju u male pljeskavice ili kuglice. Smatra se da falafel potiče iz Egipta.
Leblebija ili slanutak sadrži vitamin K, folat, fosfor, cink, bakar, mangan, kolin i selen. Osim što je izvrsna veganska i bezglutenska namirnica puna bjelančevina i vlakana, također sadrži iznimne količine željeza, vitamina B-6 i magnezija.
Sastojci:
- 450 g suhe leblebije (slanutka)
- 1/2 kašičice sode
- 1 mali crveni luk (isjeckan)
- 1/4 šolje svježeg peršuna (isjeckan)
- 4 režnja bijelog luka
- 1 ½ kašike brašna
- 1 ½ kašičice soli
- 2 kašičice kima
- 1 kašičica mljevenog korijandera
- 1/2 kašičice bibera
- Ulje za prženje (ulje avokada ili suncokretovo)
Priprema:
Noć prije pravljenja falafela stavite sušene leblebije u veliku posudu i prelijte vodom. Pokrijte posudu i ostavite da nabubre preko noći. Trebalo bi da se udvostruče. Kada budete spremni da napravite falafel, ocijedite leblebije.
Pomiješajte sastojke: Dodajte sve sastojke osim ulja u veliku zdjelu i pomiješajte da se sjedine.
Mljevenje sastojaka u multipraktiku: Sve sastojke osim ulja, dodati u multipraktik i mljeti u više navrata. Tekstura bi trebala biti otprilike kao palenta. Potom smjesu stavite u zdjelu, pokrijte i ostavite u frižider 1-2 sata.
Nakon što je smjesa odležala u frižideru, oblikujte kuglice (veličina po vašoj želji). Trebalo bi da dobijete do 30 kuglica (5 kuglica servirati po osobi).
Pečenje: Za pečenje falafela dodajte ulja u tavu dubine do cca 4 cm i zagrijte na srednjoj temperaturu. Pažljivo ubacite formirane kuglice falafela u ulje. Pecite dok ne poprime zlatno smeđu boju, okrećući jedanput (ukupno oko 5 minuta). Ponovite proces dok ne ispečete sve kuglice. Pečeni falafel prebacite na tanjir obložen papirnim ubrusom da se ocijedi.
Najbolje je servirati falafel dok je svjež i topao a odlično ide uz humus i malo povrća.
Scena.ba