Vitkomu fali pola milijuna KM godišnje. To će platiti građani tako što zulumćari iz HDZ i SDA podignu cijenu komunalnih usluga, a suzdržani budu politički metilji iz HDZ 1990! Gospodo nemojte podcjenjivati svoje građane njima treba služiti, a ne pljačkat ih.
Prema spin doktoru u pokušaju, koji je napisao pamflet na Viteski.ba objašnjavajući nove cijene na koje je 19. Lipnja Općinsko vijeće Viteza dalo suglasnost, nekako je Viteski.ba došao do svih cijena i našao je shodno obrazložiti te cijene na način da povećanje cijene kubnog metra vode izrazi u postotku (23,19%), dok fiksni namet “održavanje vodomjera” koje je 50 posto više od dosadašnje cijene ne izražava u postotku, valjda smatrajući svoje čitatelje glupanima.
Zapitajte se je li Vam dolazi itko iz Vitkoma mjesečno održavati vodomjer? Jeste li vidjeli tog čovjeka i zbog čega je ta nevidljiva usluga poskupila 50 posto?
Ne spominje glasilo vlasti da je održavanje vodomjera u Travniku 25 posto jeftinije od nove cijene u Vitezu.
Cijena deponiranja komunalnog otpada je također rasla 50%, ali to spin medicinska sestra, nije izrazila u postotku. Kao što nisu izražene ni uspoređene druge usluge koje su po novom cjeniku bitno skuplje u općini Vitez nego u okolnim općinama (Travniku, Novom Travniku i Busovači). To se odnosi na cijene prikupljanja i odvoza otpada, i druge komunalne usluge koje su pobrojane
Evo jedan besplatan prijedlog. Obzirom da ViK Zenica svojim građanima prodaje vodu za 25% jeftinije nego će Vitez prodavati od dana 19.6., a grad Zenica koristi najmanje 11,5 kilometara cjevovoda koji prolazi kroz područje općine Vitez (Izvor:Google Earth, izmjerena zračna linija, moguće je samo da je duljina veća), možemo pretpostaviti da je profil najmanje 5 metara, gdje je općina Vitez onemogućena koristiti to zemljište u punom potencijalu jer prolazi cjevovod pitke vode, to je ukupno 57,500 četvornih metara najmanje.
Općinsko vijeće je moglo namaknuti s 5 pfeninga po m3 naknade za transport preko područja općine Vitez,
Prema informaciji ViK-a Zenica, zahvate 6,2 milijuna kubnih metara (i svake godine kao što je vidljivo, planiraju povećanje), to je uz 5 pfeninga oko 310 tisuća KM godišnje transporta kroz općinu Vitez.
Ako Ukrajina može naplaćivati Rusiji transport kroz cjevovode dok ratuju, zašto bi građani Viteza besplatno dali zemljište na korištenje i to tolike površine. Napomenimo da na istom cjevovodu radi i elektrana, koja ostvaruje dodatni prihod na temelju zemljišta kojim prolazi cjevovod kroz općinu Vitez.
I uz naknadu 5 pfeninga, Vitez bi imao skuplju vodu od grada Zenica. Oni bi ju morali prodavati za 0,75 KM po metru kubnom, dok bi Vitez imao cijenu višu od 80 pfeninga po m3.
Napomena: Svedene su cijene na cijene za domaćinstva radi lakše usporedbe jer je to najinteresantnije javnosti, kada bi se uključio složeniji račun, suština se ne bi promijenila.
Vitkom je mogao otpustiti još deset uhljeba što bi također bila ušteda od skoro 200 tisuća KM godišnje, bez da građane terete.
Institucija koja je uspjela dobiti negativno mišljenje revizije po svim osnovama koje su revidirane. Jedna od najvećih zamjerki revizije, uz neplaćanje poreza i doprinosa za uposlenike, je gubitak vodovodne mreže od 79 posto. Nakon revizorskog izvještaja, nitko nije smijenjen, nitko nije podnio ostavku, nego je isto Općinsko vijeće napravilo tematsku sjednicu gdje je pohvalilo Vitkom Vitez. Te podržani od zlatnog sponzora sistemske korupcije Tužiteljstva SBK, zar ne?
Gubitak vodovodne mreže nije saniran, redukcije su redovne nakon dva mjeseca neprestanih padalina, paušalni korisnici usluga isporuke vode nemaju vode 25 posto vremena a plaćaju uslugu za 100 posto vremena. Pravobranitelj bi trebao tu reagirati, to nije političko pitanje, to su egzistencijalna pitanja, pa možemo reći i civilizacijska.
Travnički Bašbunar ima 117 uposlenih, tri puta veću općinu površinski i tri puta više stanovnika. Vitkom ima 78 uposlenih. Bašbunar ostvaruje točno duplo više prihoda. Vitkom oko 2,2 milijuna a Bašbunar 4,4 milijuna.
Kada bi se rukovodstvo Bašbunara ponašalo kao rukovodstva Vitkoma, na ovaj prihod bi imali 156 uposlenih. Razlika bruto plaće uposlenih godišnje bi iznosila preko 700 tisuća KM. U Travniku nema redukcija vode.
Novi Travnik u dva komunalna poduzeća ima 65 uposlenih. Ta dva komunalna poduzeća imaju prihod približan Vitkomu, oko 2,2 milijuna KM zajedno. Dakle 13 uposlenih manje. Općina Novi Travnik je bitno veće površine od općine Vitez pa su troškovi sakupljanja otpada i distribucije vode veći.
Za trinaest uposlenih potrebno je izdvojiti oko 260 tisuća KM godišnje. Vitkom je u 2022. godini prijavio malo preko 2 milijuna KM obveza. U tim obvezama nisu ni dugoročni ni kratkoročni krediti, nego obveze prema uposlenicima i državi. Sve ono na što je negativno mišljenje dala revizija prije tri godine.
Nekompetentnost vodstva Vitkoma i općine Vitez, pa i Općinskog vijeća je frapantna. A još frapantnije je da sve to građani i porezni obveznici promatraju s odobravanjem. Namaknut će pola milijuna KM godišnje iz vaših džepova, bez da objasne kako će riješiti problem nestanka vode.
Koncesija na izvorište Kruščica je posebna tema. Poništenje koncesije od strane Federalne vlade prije desetak godina je rezultiralo ponovnim potpisivanjem ugovora o koncesiji daleko od očiju javnosti. Raspodjela količina vode nije prezentirana javnosti niti je provedena javna rasprava. Prema viteski.ba, raspodjela vode se vršila prema investiranju u kapitalna dobra prije pedeset i više godina. Na taj način Zenica beskonačno eksploatira javno dobro općine Vitez nakon jednokratne investicije što ne odgovara niti jednom Zakonu o koncesijama u BiH. Kapitalna dobra su trebala prijeći u vlasništvo općine Vitez, ili Federacije BiH, ako je Federacija nadležna za dodjelu koncesije. Općina Vitez je mogla dokapitalizirati izvorište, vodeći se tom logikom, pa osigurati veće količine vode, shodno udjelu kapitala koji bi bio povećan.
Tom logikom bi se općina Vitez mogla javiti za koncesiju na Plavu vodu u Travniku, ili na Babinu Rijeku u Zenici.
Nekompetentnost općinskih vlasti je najbolje ilustrirana kroz problematiku vodoopskrbe općine Vitez. Doći ćemo u situaciju kao u općini Busovača gdje iste stranke upravljaju vodoopskrbom, da je voda bakteriološki neispravna, pa mjesec dana ostati bez vode. A mogući su i gori scenariji ako uzmemo u obzir nesposobnost rukovodstva Vitkoma i općine Vitez.
Pored navedenog, iako je ovo posebna tema, ovu objavu PR uhljeba iz Općine Vitez citiramo u cijelosti, sa jednim komentarom na kraju teksta, „Prošle godine u ovoj ulici izvršena je rekonstrukcija kanalizacijskog sustava, a zbog jako dubokih iskopa donijeta je odluka da se ne ide s radovima asfaltiranja kako bi se tlo što bolje sleglo, a nova cesta bila kvalitetno urađena. Tijekom zimskog i proljetnog perioda cestu je održavalo Javno komunalno poduzeće Vitkom kroz nasipanje pijeska i nabijanje materijala kako bi se omogućilo odvijanje prometa do konačnih radova“. (Ovako mudro slijeganje nisu ni Rimski graditelji cesta smislili početkom 2. stoljeća prije Krista).
Vode nema, kanalizacija u nekim naseljima nema, snijeg zatrpa Općinu sunce čisti, ceste se sliježe minimalno 1 godinu…
Srećom, izbori su za godinu i pol dana pa ćete moći birati.
O.O. HRS Vitez