Europski sud za ljudska prava pokrenuo je dva postupka protiv Hrvatske jer njezina nadležna tijela nisu dobro istražila nestanke beba iz rodilišta u Slavoniji.
Riječ je o brojnim slučajevima iz prošlog stoljeća koji su se dogodili u hrvatskim rodilištima gdje su majkama govorili da su njihove bebe iznenada umrle nakon poroda.
No, žene nikada nisu vidjele tijela svoje dječice, niti im je objašnjeno što se doista dogodilo. Zato su posumnjale da su novorođenčad oteta i dana na nezakonito usvajanje.
Iako su prije godinu-dvije podnijele prijave i tražile od nadležnog državnog odvjetništva u Vukovaru da provede istragu, nakon nekoliko mjeseci sve je odbačeno uz obrazloženje da je nastupila zastara. No, majke se nisu predavale, te su njih tri za sada uspjele pokrenuti postupke protiv Hrvatske. Tvrde da istraga nestanka njihove djece nije provedena učinkovito, odnosno da im je država povrijedila pravo na obiteljski život. Europski sud za ljudska prava zatražio je očitovanje zastupnice RH Štefice Stažnik.
Nestale bebe iz bolnice u Vukovaru
Europskom sudu za ljudska prava najprije su se obratile dvije mame koje su rodile u bolnici u Vukovaru. Riječ je o porodima koji su se dogodili 1990., 1993. i 1994. kada je Vukovar već bio pod neprijateljskom kontrolom.
U tužbi su opisale kako su nakon poroda uspjele vidjeti svoje bebice i primiti ih u naručje, da bi im naknadno djelatnici bolnice rekli da su se djeca naglo razboljela i preminula.
Prema navodima iz tužbe, bebe koje su bile rođene 1990. i 1993. iz vukovarske bolnice prebačene su u Novi Sad gdje su navodno umrle, dok je djetešce koje je bilo rođeno 1994. prema tvrdnjama osoblja preminulo u bolnici u Vukovaru.
Dokumentarac o nestalim bebama
Godinama kasnije, točnije 2019. ove dvije mame vidjele su dokumentarac “Nestale bebe” koji je govorio o nestaloj novorođenčadi u Srbiji. Pomislile su da je možda ista sudbina, odnosno nezakonito usvajanje, snašla i njihove bebe.
Kontaktirale su bolnice u Vukovaru i Novom Sadu, tražeći dokumentaciju o porodima i smrti svoje djece. Na kraju su podnijele i kaznene prijave zbog sumnje da su im djecu oteli djelatnici vukovarske i novosadske bolnice. No, početkom 2022. prijave su odbačene jer je za kazneni progon nastupila zastara.
Sada bi se hrvatsko pravosuđe trebalo Europskom sudu za ljudska prava očitovati o tome je su li u ovim slučajevima provedene učinkovite istrage, odnosno je li ovim majkama kvalitetno zaštićeno pravo na obiteljski život. Jesu li uopće imale adekvatno pravno sredstvo kojim bi se borile za istinu o svojoj djeci?
Gdje je beba iz Slavonskog Broda?
Još jedna mama iz Hrvatske doživjela je istu sudbinu, te sada tuži Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava.
Ona je rodila u studenom 1986. u bolnici u Slavonskom Brodu. Dijete je izgledalo zdravo, no dan kasnije rekli su joj da se naglo razboljelo i umrlo.
I ona je 2019. gledala emisiju o “Nestalim bebama” u Srbiji, te je odlučila svoj slučaj prijaviti Županijskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu. Početkom ove godine i njezina prijava je odbačena, zbog zastare. Sada ovaj slučaj razmatra Europski sud za ljudska prava, te se čeka očitovanje predstavnice RH.
Žele pronaći svoju otetu djecu
Neke od ovih mama već su javno istupale iznoseći sumnje da su njihove bebe otete i nezakonito usvojene. “Šest dana od rođenja beba je navodno umrla u Novom Sadu, a kada je moj muž došao po tijelo rekli su mu da ne daju djecu mlađu od dvije godine, već da njihova tijela spaljuju. Meni je to bila prva trudnoća, nisam imala iskustva i mi smo tu priču prihvatili”, ispričala je mama iz Slavonije za Happytv.
Iz njezinog istupa jasno je kako želi pronaći svoje prvorođeno dijete.
“Slijedeće godine sam rodila dječaka u vukovarskoj bolnici i onda sam nakon pet godina, 1996., rodila još jednog dječaka. Tijekom rada bila sam u progonstvu. Kada sam se vratila kući ponovno sam počela o svemu razmišljati. Krenula sam ju tražiti jer možda i ona mene traži”, zaključila je ova mama.
Inače, u Srbiji je, zbog slučaja jedne nestale bebe izmijenjen zakon, pa nove tužbe Europski sud za ljudska prava sada odbacuje. Naime, u veljači 2020. usvojen je Zakon o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene djece za koju se sumnja da su nestala iz rodilišta. Tu je obvezu Srbiji nametnula upravo presuda iz Strasbourga.
Hoće li i Hrvatska morati istražiti ove slučajeve ili mijenjati svoje propise bit će poznato tek nakon što Europski sud za ljudska prava provede cijeli postupak i donese konačnu odluku.
Scena.ba