Svakodnevnom konzumacijom proteina, povrća i voća njegujete svoje tijelo i jačate imunitet. No ipak, prosječna osoba svake godine od 2 do 4 puta oboli od infekcije gornjih dišnih putova, što znači gotovo mjesec dana vrućica, zimice, začepljenog nosa, bolova u mišićima, kašlja i pritiska u sinusima.
Iako mnogi tad posežu za antibioticima, morate znati da su oni prikladni samo za određene slučajeve i nisu uvijek rješenje. Nasreću, pomoć nam stiže iz prirode! U nastavku donosimo četiri iznimne biljke koje nas liječe i čuvaju od upale dišnih organa.
1. Bazga – biljka bogata antioksidansima
Čudotvorna bazga je biljka nezaboravnog mirisa i bogate tradicije u narodnoj medicini. Stoljećima se koristi u zdravstvene svrhe, osobito u Grčkoj, Portugalu, Maroku i skandinavskim zemljama, a najčešće se primjenjuje za ublažavanje simptoma groznice, reume, išijasa i infekcija. Cvjetovi bazge bogati su vitaminom C i moćnim antioksidansima, poput flavonoida, za koje se vjeruje da su odgovorni za većinu njezinih blagotvornih svojstava.
A danas se dodaci prehrani od bazge uglavnom koriste za smirivanje prehlade, gripe i upale dišnih putova jer olakšavaju disanje i pomažu kod iskašljavanja. Ako osjećate da ćete dobiti gripu ili prehladu, savjetuje se da pojedete četiri žlice bobica bazge ili konzumirate ekstrakt od bazge, koji možete kupiti u trgovinama zdrave hrane i biljnim ljekarnama.
2. Ehinaceja – čudesna terapeutska biljka
Stotinama godina američki domoroci koriste ehinaceju u različitim situacijama i za razne svrhe, od ugriza zmije do upale grla, za zacjeljivanje rana te kao dezinficijens za apscese, modrice i površinske rane koje ne zarastaju kako treba. Njezinu ljekovitost potvrđuje i laboratorijska studija koja otkriva kako ova biljka u ljudskom organizmu može uvećati broj bijelih krvnih stanica, koje nas štite od infekcija.
Ehinaceja povećava otpornost organizma, smanjuje rizik od nastanka alergija, astme, peludne groznice, respiratornih problema kao i upale mokraćnih putova. U kombinaciji s drugim antiseptičkim biljem, poput breze, djeluje vrlo učinkovito.
3. Eukaliptus – olakšava disanje
Eukaliptus je poznat po antiseptičkim svojstvima, posebno pri infekciji gornjih dišnih putova, bronhitisa, upale sinusa i kašlja. Učinkovito djeluje kod iskašljavanja i otvaranja začepljenih nosnica, a uz to pomaže očistiti tijelo od toksina i štetnih mikroorganizama. Čest je sastojak sirupa i drugih proizvoda za liječenje prehlade i kašlja, a primjenjuje se i za inhalaciju. U slučaju prehlade savjetuje se prije spavanja ukapati nekoliko kapi ulja eukaliptusa u ovlaživač zraka, a za lakše iskašljavanje možete pridodati i koju kap čempresa.
Protuupalna svojstva eukaliptusova ulja čine ga djelotvornom terapijom u slučaju tegoba izazvanih astmom. Da biste olakšali disanje, dovoljno je utrljati od jednu do tri kapljice eukaliptusova ulja na prsa. Molekule ulja prodrijet će kroz kožu u krvotok i raširiti krvne žile, čime će pospješiti dotok kisika u pluća i normalizirati disanje.
4. Pelargonija – obrana protiv kašlja
Ova biljka je od davnina poznata i koristila se u narodnoj medicini Južne Afrike, a u tim krajevima poznata je pod nazivima umckaloabo, umcka, zucol ili kaloba. Jedna je od klinički najispitanijih ljekovitih biljaka u liječenju infekcija dišnog sustava, posebice infekcija gornjih dišnih putova, upale grla, krajnika, sinusa.
Na temelju objavljenih kliničkih studija Europsko respiratorno društvo potvrdilo je da je ekstrakt pelargonije prirodni sastojak za liječenje akutnog bronhitisa. U Njemačkoj je ekstrakt pelargonije registriran kao službena indikacija za akutni bronhitis, a neke zemlje, poput Velike Britanije, uvele su ga u nacionalne smjernice kao prvu liniju obrane protiv kašlja. Ekstrakt ljekovite pelargonije izuzetno se dobro podnosi, pa se u vidu sirupa smije davati i djeci.
Učinak koji biljke imaju na naše zdravlje neosporan je, no prije nego što počnete uporabu bilo kojeg prirodnog lijeka, posebno ako osjećate ozbiljne simptome ili imate određene zdravstvene probleme, konzultirajte se sa svojim liječnikom.
Scena.ba