Revolucionarni novi tretman raka poznat kao mRNA terapija primijenjen je u bolnici Hammersmith u zapadnom Londonu. Ispitivanje je provedeno kako bi se ocijenila sigurnost i efikasnost ove terapije u liječenju melanoma, raka pluća i drugih tumora.
Novi tretman koristi genetski materijal poznat kao RNK – ili mRNA – i djeluje tako što predstavlja uobičajene oznake tumora imunološkom sistemu pacijenata.
Cilj ovakve terapije je pomoći pri prepoznavanju i borba protiv ćelija raka koje izražavaju te oznake odnosno “markere”.
David Pinato sa Imperial College London, istraživač koji je vodio suđenje u Velikoj Britaniji, rekao je da je ovo istraživanje još uvijek u ranoj fazi i da bi mogle proći godine prije nego što postane dostupno pacijentima. Međutim, novo ispitivanje postavljalo je ključne temelje koje bi mogle pomoći u razvoju manje toksičnih i preciznijih novih terapija protiv raka.
“Ovi su nam očajnički potrebni da preokrenemo borbu protiv raka u našu korist”, dodao je.
Brojne vakcine protiv raka nedavno su ušle u klinička ispitivanja širom svijeta. One spadaju u dvije kategorije: personalizirane imunoterapije protiv raka, koje se oslanjaju na ekstrakciju pacijentovog vlastitog genetskog materijala iz njegovih tumora; i terapeutske imunoterapije protiv raka, kao što je terapija mRNA koja je nedavno lansirana u Londonu, koja je “gotova” i prilagođena određenoj vrsti raka.
Primarni cilj novog ispitivanja – poznatog kao Mobilize – je otkriti da li je ova posebna vrsta terapije mRNA sigurna i da li je toleriraju pacijenti s rakom pluća ili kože i može li ona smanjiti tumore. U nekim slučajevima će se primjenjivati samostalno, a u drugim u kombinaciji s postojećim lijekom protiv raka pembrolizumabom.
Istraživači kažu da, iako je eksperimentalna terapija još u ranim fazama testiranja, nadaju se da bi u konačnici mogla dovesti do nove opcije liječenja raka koje je teško liječiti, ako se pokaže da je pristup siguran i efikasan, piše Guardian.
Scena.ba