Tijekom protekle, 2023. godine, Centar za pružanje pravne pomoći Udruženja za borbu protiv korupcije Transparency International (TI) u BiH zaprimio je 1337 poziva građana i postupao u 317 predmeta vezanih za konkretne slučajeve korupcije. U strukturi prijavitelja, najviše je bilo svjedoka (42,2%) i žrtava korupcije(28,3%), zatim zaposlenika javnog sektora ili prijavitelja korupcije unutar sustava, tzv. ‘zviždača’ (12,6%) koji su prijavljivali korupciju na radnom mjestu. Broj ‘zviždača’, njih ukupno 40 u 2023. godini, koji se obraćaju TI BiH ponovo je daleko veći od broja onih koji dobiju status zaštićenih prijavitelja korupcije od strane nadležnih institucija, što jasno pokazuje da građani i dalje nemaju dovoljno povjerenja u sustav, konstatira TI BiH na temelju navedene statistike.
Kao i prijašnjih godina, najveći broj slučajeva odnosio se na sektor državne uprave (135), gdje su građani najviše prijavljivali nepravilnosti u oblasti zapošljavanja. U jednom od slučajeva, Institucija ombudsmana za zaštitu ljudskih prava BiH donijela je preporuku JP ‘Željeznice RS’ i Ministarstvu saobraćaja i veza RS da otklone diskriminatoran tretman prilikom zapošljavanja u to javno poduzeće. Nadalje, postupajući po prijavi TI BiH, Agencija BiH za javne nabave podnijela je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka Prekršajnom odjelu nadležnog Općinskog suda u Sarajevu protiv “Lutrije BiH” jer je to ugovorno tijelo u nabavi oglašavanja na web portalima upućivao na konkretne portale, među kojima su čak neki bez oglasnog prostora. Kako se dodaje, u prošloj godini se izdvaja i slučaj u kojem je, nakon postupanja TI BiH, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike utvrdilo da je nadležna služba Zeničko-dobojske županije dužna isplatiti jednokratnu pomoć za 3043 nezaposlene osobe kojima je ta pomoć prvobitno bila uskraćena.
Lani se najviše postupalo po prijavama u oblasti pravosuđa
Nakon javne uprave, TI BiH najveći broj postupanja bilježi u oblasti pravosuđa (38), a u jednom od najznačajnijih predmeta TI BiH je podnio disciplinsku prijavu protiv glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Milanka Kajganića, koji je većinu predmeta dodijelio mimo sustava automatskog upravljanja TCMS-a, zbog čega je svojedobno smijenjena Gordana Tadić, njegova prethodnica na toj funkciji. U prošloj godini, TI BiH je pred nadležnim institucijama pokrenuo i 30 predmeta vezanih za sukob interesa te su, nakon što je nedavno deblokiran rad državnog Povjerenstva, izrečene i prve sankcije i to protiv direktora Regulatorne agencije za komunikacije BiH Draška Milinovića dok su pokrenuti postupci protiv državnog ministra Sevlida Hurtića i novog direktora BH Telekoma Amela Kovačevića.
Inače, lani se navršilo godina djelovanja Centra za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije, koji je stao uz brojne građane čija su prava bila ugrožena ili koji su bili svjedoci koruptivnih radnji. Značajno je istaći da su se trendovi promijenili i da su ranijih godina evidentirane prijave koje su se u najvećoj mjeri odnosile na primanje mita od strane liječnika i policijskih službenika dok građani sada više prijavljuju zlouporabu službenog položaja od strane nositelja pravosudnih funkcija te kršenje zakona od strane policijskih tijela, što je osobito sporno jer je riječ o institucijama koje bi trebale imati vodeću ulogu u borbi protiv korupcije.
Scena.ba