Slovenska Paloma, najstariji regionalni proizvođač higijenskog papira, danas je svečano obilježila završetak investicijskog ciklusa vrijednog 138 milijuna eura. Početak velikih ulaganja krenuo je 2016. godine kada je Palomu preuzeo češki investicijski holding Eco-Investment.
Od tada slovenska tvrtka djeluje pod kapom slovačke SHP Groupe (u Hrvatskoj poznatije po brendu toaletnog papira Harmony) koja je također u većinskom vlasništvu češkog holdinga na čijem je čelu Milan Fil’o.
Obnovljena tvornica danas se može pohvaliti novim strojem za proizvodnju papira, dvije nove konvertne linije, ubrzanom i naprednom paletizacijom te novim automatiziranim skladištem. Kapaciteti proizvodnje time su povećani za 20 tisuća tona.
No, to nije sve. Milan Fil’o, predsjednik Nadzornog odbora Eco-Investmenta, na svečanom obilježavanju investicijskog ciklusa u Sladkom Vrhu, kojem je nazočio slovenski politički vrh, najavljuje da već sljedeće godine slijedi novo ulaganje od 11 milijuna eura u novu proizvodnu liniju. U isto vrijeme razvijaju projekt energetskog postrojenja koje bi se trebalo temeljiti na obnovljivim izvorima energije, što bi u konačnici zajedno trebalo stajati dodatnih 50 milijuna eura.
Fil’o se držao obećanog
“Ostvarenim investicijama osigurali smo veću profitabilnost, efikasnost, a u konačnici i konkurentnost Palome koja 80 posto svojih proizvoda izvozi. Također, zahvaljujući svim ulaganjima danas imamo mnogo kvalitetniji proizvod”, rekao je Fil’o.
Te su investicije nužan zalog za budućnost jer se papirna industrija, pa tako i Paloma, već neko vrijeme bori s profitabilnošću. Pogodile su je energetska kriza, kao i velike fluktuacije u cijeni celuloze, dvije najvažnije troškovne komponente u ovoj industriji. Kompanija koju je Eco-Investment preuzeo prije sedam godina tek bi se zahvaljujući tehnološkim poboljšanjima trebala vratiti na staze uspjeha. Prihodi su im lani iznosili 130 milijuna eura, a EBITDA 10 milijuna.
“Moglo je biti bolje, ali smo na dobrom putu”, kaže Richard Žigmund, predsjednik Uprave slovačke SHP Groupe. Razlog za optimizam daju mu i tržišni trendovi po kojima raste potražnja za papirnatim maramicama, ali i očekivani gospodarski oporavak.
Novim investicijama ipak neće biti povećan broj zaposlenih. Dapače, broj ljudi u tvornici na Sladkom Vrhu, uz granicu s Austrijom, smanjio se s više od 600 na trenutačnih 412. To i ne treba čuditi nakon što se vide novi i moderni proizvodni pogoni. Cijeli je proces higijenskog papira u Palomi sada automatiziran i robotiziran. Najveća ljudska vrijednost je – nadzirati strojeve.
Važnosti kontinuiranih ulaganja svjesna je i slovenska Vlada. Robert Golob, predsjednik Vlade Slovenije, zahvalio je Fil’u što je ispunio obećanje o ulaganjima koje je dao kada je kompaniju kupio 2016. godine.
“Sve investicije Palome na tragu su onoga što podržava slovenska Vlada”, rekao je Golob koji je, sa slovenskim ministrom gospodarstva, obišao obnovljene proizvodne pogone. Obećao je i da mogu računati na pomoć Vlade u realizaciji novih planova. Nju su imali i u svim dosadašnjim, i to u iznosu od 8 milijuna eura.
’S akvizicijama rastemo’
Bez investicija, doduše, neće ići jer Palomi za vratom pušu ozbiljni konkurenti. Jedan od njih je i bosansko-hercegovačka Violeta čiji su prihodi lani prebacili 200 milijuna eura i koji se kao i Eco-Investment, kontinuirano širi akvizicijama i diverzifikacijom proizvodnje. Inače, u vlasništvu SHP Groupe je i banjalučki Celex. Kako najavljuje Žigmund, u bosansku bi tvornicu, trebali uložiti 100 milijuna eura.
“Uz stari ćemo pogon napraviti novi, no riječ je o projektu koji je podijeljen i bit će realiziran u više koraka. Počet ćemo s postavljanjem konvertne linije koja bi u pogon trebala biti, nadam se, puštena sljedeće godine”, ističe Žigmund.
Zanimalo nas je planira li Grupa, pa i holding u čijem su vlasništvu, nove akvizicije na ovim prostorima, pa možda i u Hrvatskoj? Konkretan odgovor nismo dobili.
“Rastemo upravo zahvaljujući akvizicijama te uvijek tražimo i procjenjujemo nove ‘mete’. Svakako smo zainteresirani povećati našu prisutnost u središnjoj i istočnoj Europi. Više od toga vam ne mogu reći”, kaže Žigmund.
Njegov šef Fil’o, pak, na isto pitanje odgovara: “To je poslovna tajna”. Njegov investicijskih holding, naime, posluje u više sektora, no primarno u onom higijenskog papira i hrane.
Scena.ba