O tome kako se živi u Bosni i Hercegovini, kakav je standard žitelja najbolje se vidi iz svih relevantnih međunarodnih istraživanja.
Jedno od njih objavila je u utorak i Agencija za statistiku BiH.
– Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuje da je BDP po stanovniku u BiH, izražen u Standardu kupovne moći (SKM) u 2023. iznosio 35 posto prosjeka EU 27, dok je stvarna individualna potrošnja po stanovniku u SKM, u istoj godini, iznosila, 44 posto prosjeka EU, objavljeno je.
Europa nam odavno postala nedostižna
Osim 27 zemalja članica EU, u analizu su uključene i tri zemlje članice EFTA (Island, Norveška i Švajcarska) i zemlje kandidati za članstvo u EU (Albanija, BiH , Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska.
– Raspršenost BDP-a po stanovniku u državama članicama EU prilično je značajna. Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovo uspoređivanje, što je skoro više od dva i pol puta iznad prosjeka EU-a. To se djelomično objašnjava činjenicom da je veliki broj stranih stanovnika zaposlen u zemlji i na taj način doprinosi njenom BDP-u, dok nisu uključeni u rezidentno stanovništvo. Irska zauzima drugo mjesto među državama članicama EU, sa 111 posto iznad prosjeka EU, a slijede je Nizozemska, Danska i Austrija, svaka s BDP-om po stanovniku više od 20 posto iznad prosjeka, navodi se u priopćenju.
Zemlje EFTA-e Norveška, Švicarsks, i Island imaju nivo BDP-a po stanovniku od 73 posto, 54 posto i 34 posto iznad prosjeka EU-a. Belgija, Njemačka, Švedska, Finska, Malta i Francuska ostale su zemlje članice EU-a s BDP-om po stanovniku iznad prosjeka EU. Italija, Cipar, Slovenija i Češka imaju nivo BDP-a po stanovniku manji od 10 posto ispod prosjeka EU-a. Španjolska, Litva, Portugal, Estonija, Poljska i Rumunjska imaju BDP po stanovniku između 10 posto i 20 posto ispod prosjeka EU. BDP po stanovniku Mađarske, Hrvatske, zemlje kandidata Turske, Slovačke i Latvije manji je od 30 posto ispod prosjeka.
Grčka i Bugarska imaju BDP po stanovniku manji od 40 posto ispod prosjeka. Zemlja kandidat Crna Gora se nalazi 48 posto ispod EU prosjeka i prate je zemlje kandidati Srbija, Sjeverna Makedonija, BiH i Albanija.
Stvarna individualna potrošnja
Dok je BDP uglavnom pokazatelj razine ekonomske aktivnosti, stvarna individualna potrošnja (SIP) alternativni je pokazatelj koji je bolje prilagođen za opis materijalne dobrobiti domaćinstava.
– Uopćeno, razina SIP-a po stanovniku homogenije su od BDP-a, ali ipak postoje značajne razlike u državama članicama EU-a. Luksemburg ima najvišu razinu SIP-a po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovo uspoređivanje, sa 38 posto iznad prosjeka EU-a. Slijedi zemlja EFTA-e Norveška, sa SIP-om po stanovniku 26 posto iznad prosjeka EU-a.
BiH je u 2023. ostvarila SIP po stanovniku u SKM-u 56 posto ispod prosjeka EU 27, zaključuje se u priopćenju.
scena.ba