Iako je ministru u vladi Srbije Aleksandru Vulinu u ponedjeljak uskraćena suglasnost za dolazak u BiH, točnije u Čapljinu, helikopterom na komemoraciju koju organiziraju vlasti Republike Srpske posvećenu Srbima koje su u mjestu Prebilovci 1941. ubile ustaše, on je ipak jučer došao u Prebilovce.
Prema procedurama, za ulazak stranih letjelica u zračni prostor BiH potrebna suglasnost ministara vanjskih poslova te prometa (ministar Elmedin Konaković) i komunikacija (ministar Edin Forto). Konaković je potvrdio kako je on uskratio suglasnost.
Nakon ovog ministrovog poteza srbijansko ministarstvo vanjskih poslova u Sarajevo je poslalo prosvjednu notu u kojoj su postupak ministra Konakovića opisali kao „narušavanje dobrosusjedskih odnosa“. Ipak, Vulin je imao mogućnost ući u BiH kopnenim putem.
I predsjednik RS-a Milorad Dodik i srbijanski ministar Aleksandar Vulin u Prebilovcima, stratištu nevinih civila, nisu uputili riječi pomirenja već su nastavili s huškačkim govorima i „vaganju“ žrtava – kako to biva na ovim prostorima, daleko više „teže“ žrtve iz vlastitog nego iz drugih naroda.
Konaković: Vulin dokazani remetilački faktor
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković potvrdio je kako je ministru u vladi Srbije Aleksandru Vulinu uskratio suglasnost za dolazak u BiH, objasnivši kako će s tom praksom nastaviti zbog Vulinovih političkih stajališta.
Konaković je medijima u BiH potvrdio kako je zahtjev za suglasnost da se Vulinu dopusti dolazak helikopterom stigao iz Beograda u petak i to nakon radnog vremena.
“Pošto je riječ o Vulinu, čovjeku koji je dokazani remetilački faktor na ovim prostorima, čovjeku koji je javno stipendirao dvije studentice koje veličaju ratne zločince, čovjeku koji svakodnevno ruši i napada suverenitet BiH, nisam našao za shodno niti ću ikada to potpisati”, kazao je Konaković.
U vrijeme dok je bio na čelu srbijanske obavještajne agencije BIA, Vulin je osigurao stipendije i nastavak školovanja u Srbiji za dvije djevojke koje su studirale u Sarajevu, a objavama na društvenim mrežama su veličale ratne zločince, Ratka Mladića i Radovana Karadžića.
Vulinu, koji sada obnaša dužnost ministra bez lisnice u vladi Srbije, američko ministarstvo financija nametnulo je u srpnju prošle godine sankcije i to zbog, kako su naveli, korupcije, umiješanosti u trgovinu drogom i veza s Rusijom. Tada je Vulin bio direktor Sigurnosno-informativne agencije (Bezbednosno-informativna agencija/BIA).
Konaković je potvrdio kako mu on kao ministar vanjskih poslova ne može trajno zabraniti ulazak u zemlju, ali je rekao da će svoju suglasnost ubuduće uvijek uskratiti.
“Nikada je (suglasnost) neće dobiti dok ne promijeni svoj odnos prema mojoj domovini”, poručio je Konaković.
Vulin i danas vidi ustaše
„Ta mala pakost je trajala jednu noć, bili su veliki, važni, snažni, ali ja sam danas sa svojim narodom. Neka se oni raduju svojoj pakosti. Mi smo se ovdje okupili, ne zato da bi ustašama utjecali na savjest, jer oni da imaju savjest ne bi obilježavali Oluju, i ne da bi ih podsjećali na to šta su oni uradili, oni odlično znaju što su uradili, mi smo ovdje zbog Srba. Mi sebe moramo podsjećati da se nama ovo ne bi ponovilo. Ovo će se ponavljati ukoliko Srbi to dopuste da se ponovi. Ukoliko su Srbi jaki, složni, ovo se neće ponoviti“, izjavio je Vulin za ATV u Prebilovcima.
Vulin je medijima u Srbiji rekao kako su mu “kukavice i podlaci” zabranili dolazak u Prebilovce. „Ja sam s Manjače, RS je moja i mogu ući kad i kako hoću“, rekao je.
Dodik o Oluji i Srebrenici
Inače, u ponedjeljak je Prebilovce posjetio predsjednik RS-a Milorad Dodik, gdje je nazočio otvaranju stalne izložbene postavke ‘Prebilovci 1941’, u organizaciji Muzeja žrtava genocida iz Beograda, a čemu je trebao nazočiti i Vulin.
“Koliko su nas ustaše pobile, a to znači naši susjedi ovdje, muslimani i Hrvati tog vremena, toliko nas je pobila i komunistička vlast koja je bila sposobna dozvoliti da se betoniraju jame kako se ne bi došlo do kostiju. U Hrvatskoj se vesele i slave zločinačku hrvatsku vojno-policijsku akciju Oluja, dok Srbi oplakuju svoje žrtve. Pa nas hoće danas optužiti za Srebrnicu, za to nemaju dovoljno dokaza. Oni pokušavaju uveličati stradanje i pokažu neistinu. A mi opet kažemo, ne slavodobitno, nego s potpunim poštovanjem žrtava: “da, to je bio zločin”. Jedino zbog čega želite da ostanemo u ovoj sramnoj priči zvanoj BiH jes to da ponovo u sljedećoj povijesnoj prilici napunite jame upravo nama”, rekao je Dodik uporuci Bošnjacima i Hrvatima.
On je zaključio i kako su “RS i Srbija danas izložene hibridnom, podmuklom ratu”, te da je “važno da i Srpska i Srbija budu jake”.
Što se dogodilo u Prebilovcima
Kako je izvijestio Topportal.info, u Prebilovcima se jučer služila sveta arhijerejska liturgija u Hramu Hristovog Vaskrsenja, u sjećanje za 4.000 ubijenih Srba donje Hercegovine.
Liturgiju su služili mitropolit dabrobosanski Hrizostom, mitropolit crnogorsko-primorski Јoanikije koji je rekao da su „Prebilovci mali Jasenovac“, potom vladika buenosajreski i južno-centralno američki Kirilo, vladika budimljansko-nikšićki Metodije, mitropolit njemački Grigorije, mitropolit mihalovsko-košicki Georgije i mitropolit zahumsko-hercegovački Dimitrije.
Događaju su nazočili i potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, ministar boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, zastupnici sa svih razina, srpski predstavnici u vlasti, načelnici hercegovačkih općina sa srpskom većinom itd. Hram je sagrađen 2015. godine u znak sjećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu. SPC je ustanovila da praznik Svetih prebilovačkih i svehercegovačkih mučenika bude obilježavan na datum kada su ustaše 1941. godine zvjerski ubile više od 850 mještana ovog sela i bacile ih u jamu u Šurmancima nadomak Međugorja.
Bursać: “Vulin ne bi smio izaći iz kućnog pritvora”
Novinar i književnik Dragan Bursać, u svom autorskom tekstu za Radio Sarajevo,, ustvrdio je kako zabrana dolaska Vulinu u BiH “jedan od rijetkih rijetkih državničkih poteza prvih ljudi BiH koji su konačno pokazali javno što misle o ovom ruskom igraču na Balkanu”.
“Vulin, čovjek koji ne bi smio izaći iz kućnog pritvora, čovjek koji polaže vijenac na grob jednog od najvećih ubojica 20. stoljeća, onaj Staljinov, čovjek s američke crne liste i jedan od Putinovih balkanskih ljubimaca, konačno je dobio crveno svjetlo. Makar za korištenje BiH letjelice. To je, možda samo formalni gest, ali se nadam da predstavlja i konačan obračun sa snagama ‘ruskog i srpskog sveta’ u regiji i još više, trebao bi biti putokaz kuda BiH ide dalje, a to dalje i jest otklon od politika koje nas vode ili, bolje rečeno, koje nas ostavljaju u rusko-srpskom blato”, napisao je između ostaloga, Bursać.
Bursać je podržao potez ministra Konakovića, no, zaključio je kako “diplomatska bitka tek dolazi”.
Vulinu je zabranjen ulazak u Hrvatsku
Podsjetimo da je Vulinu u travnju 2018. godine, u njegovom mandatu ministra obrane Srbije, zabranjen ulazak u Hrvatsku kada je trebao posjetiti Jasenovac.
“Nije u ovom trenutku dobrodošao u Hrvatsku”, poručeno je tada iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) Republike Hrvatske.
U priopćenju Ministarstva stajalo je kako je notom upućenoj srbijanskom veleposlanstvu u Zagrebu osudilo Vulinovu izjavu u kojoj on tvrdi da o “njegovom dolasku u Hrvatsku može odlučiti vrhovni komandant Vojske Republike Srbije, gospodin Aleksandar Vučić, a nikako o tome ne mogu odlučivati hrvatski ministri”.
“Zbog gore citirane izjave ministar obrane Republike Srbije Aleksandar Vulin do daljnjega nije dobrodošao u Republiku Hrvatsku”, poručeno mu je iz MVEP Hrvatske. Piše Dnevni list.
Scena.ba