Vijeće ministara Bosne i Hercegovine održalo je danas vanrednu telefonsku sjednicu povodom odlučivanja o zahtjevu za razrješenje Zorana Galića, zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a koji je osobno podnio. Međutim, ni danas nije odluka donesena budući da nije bilo potrebnog kvoruma.
Podsjećanja radi, Galić je putem svoje pravne zastupnice Ivane Grizelj Ćorluka zatražio razrješenje s ove pozicije zbog toga što je, kako tvrdi, ostvario pravo na mirovinu.
Sve to ne bi bilo sporno da Galić nije već blizu mjesec nedostupan bh. policijskim i pravosudnim organima budući da je pod istragom Tužilaštva BiH nakon što je otišao u Hrvatsku neposredno prije nego je trebao biti uhapšen.
S druge strane, odbrana tvrdi da je na bolovanju te da će se liječiti u Hrvatskoj i da nije pobjegao od uhićenja.
Galić se tereti da je kao direktor Granične policije BiH zloupotrijebio položaj i primio dar te bio uvezan sa krijumčarima duhana.
Kada je riječ o njegovom razrješenju, Vijeće ministara je trebalo o tome odlučiti, međutim, na sjednici 31.07. nije uvažen njegov zahtjev .
“Treba se ispoštovati procedura tako da Galić danas nije razriješen kako je to putem pravnog tima tražio”, naveo je tada Nešić.
Naime, procedura koja se treba ispoštovati podrazumijeva traženje mišljenja Nezavisnog odbora i Ministarstva sigurnosti BiH.
U Vijeću ministara BiH naprije žele utvrditi da li je Galić stekao uvjete za mirovinu pogotovo što ga potražuje Tužilaštvo BiH zbog organiziranog kriminala.
Važno je istaknuti da je ova točka sa dnevnog reda povučena i u ponedjeljak. Još jedna sjednica nakon ove je prošla bez razrješenja budući da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto povukla taj prijedlog na zahtjev Nešića, a kako je rečeno, zbog tehničkih razloga. Međutim, razlog je zapravo zahtjev ministra odbrane BiH Zukana Heleza da Galić bude smijenjen, a na razriješen sa dužnosti.
Dakle, ukoliko bi bio smijenjen to znači da ne bi imao pravo na otpremninu, odnosno, nikakve privilegije. S druge strane, ako bi bio razriješen dužnosti onda bi imao te pogodnosti.
Podsjetimo i to da se Galić nije odazvao ni na drugi poziv Tužilaštva BiH koje je nedavno zatražilo raspisivanje potjernice za njim, a što je potrebno kako bi se on mogao izručiti iz Hrvatske u BiH.
Scena.ba