Desetci mrtvih i materijalna šteta koja će se mjeriti u milijardama maraka, epilog su užasne katastrofe koja je pogodila dijelove naše zemlje u noći sa 3. na 4. listopad.
Najviše je stradala Jablanica s okolnim selima, gdje je do zaključenja ovog teksta pronađeno 16 smrtno stradalih osoba, međutim traga se za još desetinama nestalih tako da je moguće kako će konačna brojka biti još veća.
Uz Jablanicu najviše su stradali Konjic, Kreševo, Hadžići, Kiseljak i Fojnica s okolnim selima, gdje su mještani u toku noći spašavali živu glavu kako su znali i umjeli. Voda je nosila sve pred sobom, klizišta su zatrpavala cijela naselja, neke kuće pomjerene su čak 700 metara, a svjedoci govore da su preživjeli pravi pakao. U Fojnici su do zaključenja ovog teksta pronađene dvije stradale osobe.
Nikada u povijesti Jablanica nije doživjela ovakvu katastrofu s najtragičnijim mogućim ishodom, velikim brojem smrtno stradalih osoba.
-Imamo ljudskih žrtava, ne znamo koliko. Materijalne štete su ogromne, kazao je za RSE načelnik Jablanice Damir Šabanović
Sve isto kao prije 10 godina
Točno prije 10 godine, 2014., Bosnu i Hercegovinu zadesile su velike poplave u kojima je poginula 21 osoba, a dvije se još vode kao nestale, dok je šteta iznosila više od dvije milijarde maraka. Tada su najviše bila pogođena područja Doboja, Maglaja, Žepča i Zavidovića, a procijenjeno je kako je oko milijun i pol stanovnika pretrpjelo štetu. Uz pomoć donatora iz međunarodne zajednice, kao i domaćih vlasti štete su uglavnom sanirane, ali dojam je da se jednostavno olako prešlo preko takve katastrofe i da se nije previše vodilo računa o prevenciji i tome što nam donosi budućnost po pitanju klimatskih promjena i poboljšavanja sustava zaštite.
Neke krucijalne stvari nisu bitno promijenjene u našoj zemlji. Jesu li spriječeni nelegalna eksploatacija šljunka i pijeska iz riječnih korita? Je li netko odgovarao zbog gradnje prometnica bez adekvatne zaštite? Je li zabranjena gradnju kuća na mjestima za koje se zna da su podložna klizištima? Premda su eksperti danas napominjali da se od ovakve prirodne katastrofe vrlo teško obraniti, ipak ne može se oteti dojmu da u proteklom razdoblju vlasti naše zemlje nisu učinile dovoljno da poboljšaju sustav prevencije i sigurnosti.
Reakcija odgovornih službi ovaj put jeste bila brža, mehanizacija je odmah poslana na teren, nije bilo problema s angažiranjem helikoptera, spasitelja i slično. Još oko podne su brojne razine vlasti hitnim odlukama odvojila interventna sredstva za pomoć stradalima, ali mora se istaknuti poplava izraženih sućuti političara, što je samo iritiralo javnost u teškim trenutcima.
Katastrofa
Vlada Federacije BiH proglasila je ‘stanje prirodne nesreće’ na području ovog entiteta.
Zamjenik premijera FBiH Vojin Mijatović kazao je kako na podračunu za spašavanje postoji 20 milijuna KM, dok će se dodatna sredstva, po potrebi, izdvojiti iz proračunske rezerve. Napomenuo je kako sistem nije zakazao, te da je prioritet spasiti živote.
Darko Juka, glasnogovornik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije priopćio je da je pronađeno 14 mrtvih tijela (službena brojka, nap.a) te da je “jako puno” unesrećenih kao i prijava o nestalim osobama. Najteže su pogođena područja Jablanice i Konjica, koje se nalaze na pola puta od Mostara prema Sarajevu, gdje je voda u jednom selu prešla preko krovova kuća. U tom dijelu zemlje u potpunom prekidu je putna, a u djelomičnom prekidu telefonska komunikacija. Glavna cestovna i željeznička veza između sjevera i juga zemlje je prekinuta. Pruga je doslovno uništena.
U mjesto Komadonovo vrelo, desetak kilometara južno od Jablanice, u rijeku Neretvu se urušilo pedesetak metara magistralne ceste. Iz Željeznica Federacije BiH su potvrdili za RSE da je otkazano prometovanje vozova između Sarajeva i Čapljine, zbog oštećene pruge koja je u nekim dijelovima ostala “visiti” u zraku.
Osim odrona, klizišta i izlijevanja rijeka, na tamošnjoj rijeci Drežanjki porušeni su mostovi, a prijetilo je i izlijevanje rijeke Neretve. Urušile su se i ceste od Jablanice prema sjeveru i gradu Prozor-Rama.
Put prema Blidinju od Jablanice u potpunosti je uništen uslijed katastrofalnih poplava. Kako se moglo vidjeti na fotografijama i videozapisima, dio ceste je u potpunosti nestao.
Iz entitetske Civilne zaštite Federacije BiH su priopćili da njeni pripadnici sudjeluju u potrazi za nestalim licima na području Jablanice i evakuaciji stanovništva. Mehanizaciju je prema ugroženim područjima uputila i Civilna zaštita Kantona Sarajevo. Cijelo vrijeme na terenu su i pripadnici Crvenog križa koji dijele građanima hranu i vodu. Pomažu i helikopteri misije vojnih snaga Europske unije u BiH (EUFOR) koji su hitno prevozili teško povrijeđene prema najbližim bolnicama u Mostaru i Konjicu.
-Trudnica, čije dijete je preminulo u njezinoj utrobi, evakuirana je i operirana. Ona je životno ugrožena, kazala je jučer Lamija Duranović, direktorica Kantonalne bolnice “dr. Safet Mujić” u Mostaru. Njen suprug je također povrijeđen, ali je izvan životne opasnosti.
Duranović je kazala da pacijenti neprestano pristižu te da je, pored ostalih, primljeno dijete od desetak godina koje je dovezao helikopter EUFOR-a, a koje nije životno ugroženo.
Iz SKB Mostar pozvali su sve koji su u mogućnosti da daruju krv za unesrećene, čija je konačna brojka zasada nepoznata.
Scena.ba