Tamarind, tropsko voće karakterističnog slatko-kiselog okusa, nije samo popularan sastojak u kulinarstvu već je i stoljećima prisutan u tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnih zdravstvenih dobrobiti.
Kada smo prvi put čuli za njega, naziv nas je jako zainteresirao, a kako sve više postoji potreba ljudi za unosom zdravih i hranjivih sastojaka u tijelo, odlučili smo istražiti što dobroga donosi upravo ova biljka.
Možda ste već i čuli za njega jer su društvene mreže prvo mjesto gdje biste ga mogli vidjeti, a ako niste, svakako pročitajte do kraja.
Tamarind je voće podrijetlom iz Afrike, ali se uzgaja i u drugim klimatskim područjima, posebno u Indiji. Daje mahune poput graha ispunjene sjemenkama i pulpom slatko-kiselog okusa.
Bogat hranjivim tvarima i korisnim biljnim spojevima, tamarind je prirodni saveznik u održavanju dobrog zdravlja, osobito kad je riječ o probavi, srčanom zdravlju i jačanju imuniteta. Njegova jedinstvena kombinacija vitamina, minerala i antioksidansa čini ga izvrsnim dodatkom svakodnevnoj prehrani za sve koji traže prirodne načine za poboljšanje vitalnosti i dobrobiti.
Tamarind se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini, a suvremena istraživanja sugeriraju da su ove sićušne mahune pune vitamina i biljnih spojeva koji mogu imati niz zdravstvenih prednosti.
Jedna od glavnih zdravstvenih dobrobiti tamarinda je to što poboljšava probavu. Zbog visokog sadržaja vlakana, djeluje kao prirodni laksativ, pomažući kod zatvora i poticanja zdravog rada crijeva.
Osim toga, tamarind sadrži i tvari koje djeluju protuupalno, a pomaže i u borbi protiv bakterijskih infekcija.
Kako i zašto koristiti tamarind
Plod tamarinda može se jesti sirov, ali je najčešće dostupan kao pasta ili koncentrat. U mnogim kuhinjama koristi se kao začin ili dodatak jelima te daje specifičan, kiselkast okus.
Možete ga dodati u juhe, curryje, umake i marinade, a često se koristi i u osvježavajućim napicima. Za probavne probleme ili kao prirodni laksativ, možete napraviti tamarind čaj ili ga dodati u smoothie.
Tamarind je također prepoznat po visokom udjelu magnezija, minerala koji igra ključnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama. Magnezij je važan za pravilno funkcioniranje mišića i živčanog sustava, pomaže u regulaciji razine glukoze u krvi te doprinosi zdravlju kostiju.
Zbog toga tamarind može biti koristan u smanjenju rizika od kroničnih bolesti poput osteoporoze i dijabetesa.
Pulpa tamarinde puna je antioksidansa – to su prirodni spojevi koji se suprotstavljaju nestabilnim molekulama, poznatima kao “slobodni radikali”, koji mogu oštetiti vaše stanice i DNK, kako piše portal stylist.co.uk.
Velik dio antioksidansa u tamarindu dolazi od fitonutrijenata, koji su posebno koncentrirani u pulpi voća. Ovi moćni antioksidansi mogu imati nekoliko prednosti, uključujući povećanje učinkovitosti prirodne obrane tijela i smanjenje upale.
Studije su pokazale da pulpa ploda tamarinda ima značajnu količinu fenola i flavonoida koji posjeduje antioksidativno djelovanje.
Zdravstveni stručnjaci preporučuju jesti oko 30 g vlakana dnevno.
I za kraj, važno je navesti da sve više i više istraživanja sugerira kako tamarind, a posebno ekstrakt sjemenki tamarinda, ima protuupalna svojstva koja mogu poboljšati regulaciju razine glukoze u krvi.
Scena.ba