Zijad Pezerović, poduzetnik, kojeg je Jutarnji nazvao “kraljem žira” jer je su Hrvatske šume njegovoj tvrtki dodijelile vrlo unosan, višemilijunski posao prikupljanja žira na kojemu je u tri tjedna zaradio 2,6 milijuna eura, kako tvrdi BiH portal Raport, bjegunac je iz zatvora, za kojim je susjedna BiH prije 20 godina raspisala tjeralicu.
Iako je Pezerović na žiru zaradio bogatstvo, čini se da će ga, ako je ova tvrdnja istinita, a Raport posjeduje sve relevantne dokumente koji je potvrđuju, takva poduzetnost koštati puno više – slobode.
Pezerović je, naime, piše BiH Raport, kojega je tekst iz Jutarnjeg ponukao da istraži svog sugrađana, 2004. godine u KPZ Zenica, zbog teškog razbojstva, iza rešetaka trebao provesti 15 godina, kad je otišao na slobodni vikend i – nikad se nije vratio. Iako je za njim raspisana tjeralica, Zijad Pezerović nikad nije uhićen, gubi mu se svaki trag i do danas se vodi kao bjegunac.
Bogataš i bjegunac
Kad je Jutarnji pisao o bogatstvu koje se moglo zaraditi na prikupljanju žira, saznali smo da je, osim građana, žir prikupljala i samo jedna tvrtka s kojom su Hrvatske šume ugovorile posao, Euro žir Dani iz Rajevog sela, u vlasništvu Zijada Pezerovića. Hrvatske šume, su, naime, zbog dugogodišnje suše žira uslijed klimatskih promjena, bile u potrazi za velikom količinom žira lužnjaka i kitnjaka, nešto manje od 2,9 milijuna tona.
Za berbu se registriralo 1000 berača, cijena je bila tri eura bruto za lužnjak i 3,30 za kitnjak. Kako je Jutarnji pisao, jedna je osoba u prosjeku sa zemlje u prosjeku pokupila oko 750 kilograma žira i bruto zaradila 2250 eura. Istovremeno je Euro žir Dani prikupio i predao više od 874 tone i, matematika je jasna, uprihodio već spomenutih 2,6 milijuna eura.
Činjenicu da je samo jedna tvrtka, i to ona Zijada Pezerovića, od njih osam koliko ih u Hrvatskoj ima licencu za prikupljanje žira, iz Hrvatskih šuma su za Jutarnji pravdali podatkom da se samo Euro žir Dani javio na poziv za dostavu ponuda, pa su s njom i sklopili okvirni sporazum vrijednosti 6,2 milijuna eura bez PDV-a. To, konkretno, znači, da je cijeli iznos mogao pripasti Pezerovićevoj tvrtki da je ubrao potrebnu količinu.
Usprkos ogromnoj zaradi, žir bi, nakon objave priče Raporta i njegovog razotkrivanja kao bjegunca, Pezeroviću mogao prisjesti. Raport je iz Kantonalnog suda u Sarajevu dobio potvrdu da je Pezerović u zatvor došao 5. svibnja 2000. godine, a da je iz njega pobjegao potvrdio im je direktor KPZ Zenica Rusmir Isak.
– Točno je da je Pezerović izdržavao zatvorsku kaznu u KPZ Zenica. Odlukom tadašnjeg direktora bile su mu omogućene određene pogodnosti, kao što je izlazak u grad u periodu od 13 do 18 sati, a prilikom jednog takvog izlaska Pezerović se nije vratio u Zavod, zbog čega je za njim 10. svibnja 2004. godine Zavod raspisao potragu i o tome obavijestio policijske stanice i nadležni sud u Sarajevu – rekao je direktor kaznionice za Raport.
“To nisam ja, sve ću tužiti”
Novinari su kontaktirali Pezerovića, koji je negirao da je on “taj Zijad Pezerović”, koji je pobjegao iz zatvora u kojemu je trebao odslužiti 15 godina kazne. Štoviše, tvrde, lagao im je o datumu svog rođenja, unatoč dokumentima koje posjeduju.
U Hrvatskoj je vlasnik kafića u Gunji “Žućo”, bavi se pokerom, pikadom i politikom – vijećnik je iz redova bošnjačke nacionalne manjine u Općini Drenovci i u Županijskoj skupštini Vukovarsko-srijemske županije.
Protiv njega je podnesena policijska prijava, a potom i podignuta optužnica za zlouporabe u gospodarskom poslovanju, između ostaloga i utaje poreza. Proces još nije završen, a on tvrdi da je nevin. Nakon što su navodne makinacije razotkrivene, Pezerovićeva tvrtka odlazi u stečaj, kaže “zbog tuđih gluposti”, s dugom od 1,1 milijun kuna. Ta se tvrtka zvala Euro-Žir, ali ima Pezerović i drugu, čak se ni ime nije potrudio previše promijeniti, samo je ovome od ranije pridodao Dani. Iako je prva tvrtka odlaskom u stečaj izgubila licencu za prikupljanje šumskih plodova, pa i žira, druga je mogla nesmetano nastaviti s biznisom i javiti se na poziv Hrvatskih šuma.
Kad se proslavio kao “kralj žira”, za Jutarnji je sve negirao, ujedno uopće i postojanje policijske prijave i podignute optužnice. Najviše se ljutio što su ga povezivali s Nedeljkom Dujićem, direktorom Hrvatskim šuma – koja mu je i dala unosan posao na kojemu je zaradio milijune – čija kćer iz dana u dan puni medijske stupce, nakon što je policiju i vatrogasce koji su gasili požar u Dalmaciji nazvala “nakazama”, navodno izvrijeđala policajku i umalo ju pregazila da bi potom sud, na kojemu joj radi sestra, odbacio prijavu, ali DORH se pobrinuo za prebacivanje predmeta karlovačkom sudu.
– Šta mene netko povezuje s Dujićem,, ja tog čovjeka nikad očima nisam vidio. Sad sam na meti, a nikome ništa nisam dužan, da jesam, ne bih sudjelovao na natječaju. Ide demantij i tužba protiv medija koji su objavljivali laži. Nemam kaznenog djela i nisam osuđivan, a pišu da ih imam “više”. Uz demantij ću prikvačiti izvadak iz kaznene evidencije o nekažnjavanju, a ne da tako bacaju ljagu na mene. Nemojte više ništa o meni objavljivati, nemojte da i protiv vas moram dizati tužbu, a dići ću ju protiv svake medijske kuće koja će o meni pisati laži – rekao je za Jutarnji Zijad Pezerović.
Bjegunac i političar
Čini se, međutim, da poduzetnik ima puno više problema od znatiželjnih novinara. Raport se pita: – Kako je Pezeroviću uspjelo pobjeći prije 20 godina iz BiH, je li ga itko tijekom dva desetljeća tražio i kako je moguće da je jedan bjegunac iz zatvora s pravomoćnom presudom u BiH postao biznismen, milijunaš i političar i predstavnik Bošnjaka u Hrvatskoj?
Inače, još se prošle godine Pezerovićeva tvrtka uspjela iz gubitaša prometnuti do subjekta s vrlo pristojnom pozitivnom bilancom, a zahvaljujući žiru, ove bi godine bilanca trebala biti znatno veća. Brojke govore da je u 2022. godini Euro-žir Dani ostvario 105.588 eura prihoda i 8.563 eura minusa, da bi lani prihod skočio na čak 1,184,258 eura sa zaradom većom od pola milijuna eura. Ove bi se godine zbog unosnog branja žira trebala znatno i povećati.
Scena.ba