U Njemačkoj je sve popularnija mogućnost podizanja gotovine u supermarketima, a ovu uslugu je uveo i Postbank koji je podružnica Deutsche Banka.
Prema procjeni maloprodajnog istraživačkog instituta EHI Retaila, u supermarketima ove države je prošle godine bilo 122 miliona transakcija u sklopu kojih je prometovano 12,31 milijarda eura. To je znatno više u odnosu na 2022., kada je bilo 105 miliona transakcija u sklopu kojih je prometovano 10,23 milijarde eura.
No, ovaj trend ima nedostatke za trgovce u maloprodaji. Naime, oni su ti koji moraju platiti transakcijske naknade. Trgovci su 2019. ukupno platili 3,2 miliona eura naknada, a prošle godine 17,2 miliona eura. Zbog toga su sve nezadovoljniji, smatrajući da zapravo oni snose posljedice uklanjanja bankomata širom zemlje.
Drugi problem za trgovce je taj što je bezgotovinsko plaćanje sve popularnije i u Njemačkoj. Izgledno je da će bezgotovinsko plaćanje ove godine biti u rekordnom iznosu od 300 milijardi eura. Prema spomenutom institutu, udio gotovine je smanjen na 35,5 posto.
Shodno prethodno navedenom, postoji opasnost da će se za nekoliko godina stvoriti “uska grla” ukoliko se nastavi rast podizanja gotovine u supermarketima, uz istovremeno smanjivanje gotovinskog plaćanja.
I klijenti njemačkog Postbanka od danas imaju mogućnost da svoj novac u iznosu do 1.000 eura podignu ili polože na blagajnama supermarketa.
Postbank ovu uslugu nudi u 12.500 supermarketa i drogerija širom države, među kojima su maloprodajni lanci Rewe, Penny i Rossmann. Depozit ili polaganje novca još nije zaživjelo.
No, glasnogovornik Postbanka je izjavio da ne postoji garancija da će klijenti moći uvijek dobiti gotovinu kada to zatraže. Kako bi se spriječilo da blagajne supermarketa ostanu bez gotovine, isplata je trenutno ograničena na do 300 eura, piše tagesschau.
Scena.ba