Vlada Federacije donijela je uredbu kojom će umirovljenici u ovome entitetu dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, ovisno od visine mirovine. Umirovljenici koji imaju mirovine preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji je trenutačno 451 tisuća umirovljenika od kojih je najviše onih s najnižom mirovinom od 573 KM. Umirovljenici koji primaju mirovine u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčeni iznos, primit će pomoć u iznosu od 100 KM. Oni koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će po 50 KM.
Poniženje za umirovljenike
Iznos je daleko od obećanog, a dio umirovljenika će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele pomoći. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM.
Tvrdio je i kako će umirovljenici koji primaju mirovine u visini do 1.000 KM dobiti do 200 KM, a oni s primanjima preko tog iznosa po 100 KM jednokratne pomoći. To je bio i zahtjev Saveza umirovljenika. Sredstva će se osigurati iz Proračuna FBiH za 2024.
U rujnu su predstavnici umirovljenika s članovima Vlade dogovorili provedbu tri zaključka, proistekla iz zahtjeva umirovljenika. Jedan od njih bio je i isplata jednokratne pomoći, a koja je trebala biti isplaćena 5. studenog.
-To ćemo učiniti u najkraćem mogućem roku, nećemo čekati isplatu mirovine za studeni koja ide u prosincu, već u toku ovoga mjeseca. I to iziskuje nova dodatna sredstva, nekih 37 milijuna KM, govorio je premijer Nermin Nikšić.
– Odluka Vlade nas je iznenadila, šokirala, razočarala i pogazila dostojanstvo umirovljenika, koji su se nadali da će dobiti 200 ili 100 KM. Nažalost, to je drugačije, kazao je predsjednik Saveza udruženja umirovljenika Tuzlanske županije, Haso Halilović.
Odluka je donesena bez konzultacija sa Savezom udruženja umirovljenika, navodi. Iz Vlade su ih dosad uvjeravali da isplata ne može ići bez rebalansa.
– Bacala nam se prašina u oči kako se čeka rebalans proračuna i kako nema novca. Odjedanput se pojavilo to da rebalans nije ni potreban. Da je išao rebalans, uvjereni smo, jer smo razgovarali s parlamentarcima u oba doma, da bi naši zahtjevi bili usvojeni i da bi u proračunu bilo osigurano novca za isplatu jednokratne pomoći sukladno zahtjevu koji smo dostavili, a to je 200 i 100 maraka, ističe Halilović.
Diskriminacija
Njegov kolega iz Zeničko-dobojske županije Mustafa Trakić ističe nelogičnost ili kako kaže apsurd prema kojemu netko dijeli umirovljenike i jednom dijelu dodjeljuje pomoć, a drugome – ne.
– Umirovljenici s mirovinom većom od tisuću maraka otpadaju za pomoć, što smatramo apsurdom, jer tko je taj što bi dijelio umirovljenike? Vratit ću se na jednokratnu novčanu pomoć uposlenicima Vlade FBiH. Iz te pomoći u iznosu od 2520 KM nitko nije bio izuzet. Mi smo tražili pomoć za sve umirovljenike, ne za dio njih. Ovo je čista diskriminacija, smatra predsjednik Udruge umirovljenika Zeničko-dobojske županije, Mustafa Trakić.
Sindikalna potrošačka korpa u Federaciji za listopad iznosi 3.080,60 KM, izračunao je Savez samostalnih sindikata, a prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna plata isplaćena u Federaciji za kolovoz iznosila je 1.384 KM. Minimalna plata je od ranije 619 KM, tako da je pokrivenost sindikalne korpe prosječnom platom 44,93 posto, a minimalnom – 20,09 posto.
Prilikom izrade sindikalne potrošačke korpe u obzir su uzeti prosječna plata i minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskom, a drugo u uzrastu osnovca. Sada, pokušajte izračunati što jedan umirovljenik može s tolikim troškovima života može s 50 KM na cijene koje imamo danas.
– Prije svega, ni 200 KM nije nikakav iznos. Kada ulazite u najobičniji granap, zalijepite 50 KM na čelo pa uđete, i što to možete s 50 KM? Koliko dana možete živjeti? Da je to makar 400 ili 500 KM i da nije opterećeno ili oporezovano. Naprimjer, onaj koji troši Berlidion da zaštiti krvne sudove s vrata apoteke troši 30 KM. I to mora da daje svakog mjeseca, a vlast im na to daje jednokratnu pomoć koja ne da im neće pomoći, nego je ponižavajuća. Duguju i još nisu uplatili sredstva županijama, a ja ih pitam: Gdje su te pare? Na što su otišle, jer ih je dočekao suficit, kazala je ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
Scena.ba