Radovanje, kič i harmonike bilo ipak uzalud?
Piše: Dragan Bradvica
Nakon pobjede Donalda Trumpa u Sjedinjenim Američkim Državama bilo je otužno gledati ponašanje predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada Dodika i njegovih suradnika. Nekoliko dana se u Banja Luci slavio kao da je sam Dodik pobijedio na izborima. Dodik je pokazao što zapravo jeste poltronstvo, ali i kako je u samo dan vremena pogazio sve što tvrdi posljednjih desetak godina i jasno priznao da u svijetu još uvijek postoji samo jedna super sila – SAD.
On se nadao kako će preko mađarskog premijera Viktora Orbana, koji uistinu ima dobre odnose s Trumpom, s vrata skinuti sankcije i američku administraciju. Međutim, Orban će gledati samo svoje interes. Isto tako, Trump je telefonski pričao s predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem, ali u revijalnim tonu – o sportu, moguće i investicijama, ali kada ponovno useli u Bijelu kuću to se više neće događati.
Dakle, dok se na globalnom planu mogu očekivati neke promjene, mada je i to vrlo upitno, promjene će svakako biti u samim SAD, na zapadnom Balkanu stvari bi trebale ostati slične. I republikanci i demokrati u ovoj regiji imaju konzistentnu politiku već tridesetak godina i teško da će se sada išta bitnije mijenjati.
Bez tektonskih promjena
Čini se kako toga sve više postaju svjesni i u samoj RS pa tako predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić smatra da od pobjede Trumpa na američkim predsjedničkim izborima nije realno očekivati tektonske promjene, već samo balans. Dodaje kako RS ‘želi njegovati dobre odnose sa svim državama, kako sa Rusijom, tako i Amerikom’.
– Mi nikada nismo ratovali sa Amerikom, oni nas jesu bombardirali, ali formalno-pravno Srbija i RS nikada nisu objavile rat Americi niti su slale teroriste na Ameriku, rekao je Stevandić za RTRS.
Nije nikakva tajna, štoviše, da brojni ugledni republikanci najblaže kazano ne gledaju blagonaklono na Dodikov režim i njihovu politiku. Mnogo puta smo uli i oštrije kritike od onih koje su upućivali demokrate. Jedan od njih je i novi izgledni državni tajnik, sadašnji senator Marco Rubio. Zastupnik je vrlo agresivnog pristupa prema Rusiji, Sjevernoj Koreji i Iranu, a ne libi se otvoreno govoriti i pisati oko zapadnog Balkana.
– Preporučujemo da se zadrži fokus na Balkanu, gdje Rusija već dugo igra destabilizirajuću ulogu kako bi spriječila zemlje koje teže članstvu u NATO-u da pristupe savezu. Balkan je ranjivo područje Europe, i iako Ukrajina mora biti u našoj neposrednoj pažnji, ne smijemo gubiti iz vida ovu regiju u kojoj NATO već dugo igra ključnu ulogu u održavanju mira. Konkretno, pozivamo NATO da poveća svoje angažiranje u regiji i razmotri mjere pripravnosti u slučaju da Rusija stavi veto na obnavljanje misije Europskih snaga u Bosni i Hercegovini u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija kasnije ove godine, stoji u njegovom pismu iz 2022.
Zapadni Balkan nije prioritet
Ono što je jasno kako je Trump, pa onda i njegova administracija, prvenstveno okrenuta ka SAD. U zemlji ne manjka problema, a i brojna su obećanja koja je sam Trump dao i koja će pokušati provesti.
Nadalje, koliko god bili zategnuti odnosi sa Europskom unijom, SAD ne vidi u njima suparnika nego saveznike. Iako ih većina običnih žitelja, ali i službene politike vidi kako neprijateljski nastrojene prema SAD, Ruska Federacija svakako nije, niti može biti bilo kakav suparnik SAD na globalnoj razini jer je slaba – bila slaba i prije brutalne agresije na Ukrajinu, a od tada još i slabija.
U SAD ih nitko niti izbliza ne vidi kao saveznike u kreiranju boljeg, pravednijeg i slobodnijeg svijeta, ali niti zemlju koja ih može ugroziti na bilo kojem planu – ekonomskom, tehnološkom, obrazovnom, vojnom… Interes SAD-a već dulje vrijeme je Kina i Indo-Pacifik, gdje će usmjeriti glavninu svojih vanjskopolitičkih napora. Američka politika i njihovi žitelju upravo Kinu vide kako suparnika na globalnoj razini, ali i državu koja se na nepoštene načine razvija i napreduje.
Uz to, ne zaboravimo i ‘vječno’ pitanje oko Tajvana. Vanjskopolitički interes broj 1 Kina je bila i tijekom prvog Trumpovog mandata, ali i onoga Joe Bidena. U takvoj konstelaciji snaga jako je teško očekivati bilo kakvu značajniju promjenu politika SAD u cijeloj regiji, kamoli BiH. A još manje da se Trump i njegova administracija bavi Miloradom Dodikom i njegovim sanacijama. Posebno što i ono malo ljudi iz republikanske i demokratske stranke koje poznaju prilike u regiji i BiH više nego dobro znaju to je Dodik.
Koliko god je sam Trump nepredvidiv i jako je teško davati bilo kakve prognoze, trenutno se čini kako je ushićenost Dodika, RS-a i Srbije Trumpom ipak namijenjena za domaću publiku. ‘Srpski svet’ (čitaj ‘velika Srbija’) neće dobiti vjetar u leđa od nove američke administracije.
A nova trvljenja u vlastitom dvorištu svakako neće dopustiti niti EU, koja sada napokon treba uzeti stvari u svoje ruke i biti ‘glavni igrač’ na vlastitom kontinentu.
Scena.ba