Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanske županije nedavno je raspisalo poziv za dodjelu stipendija studentima s područja ove županije. Ove akademske godine došlo je do manjih izmjena u uvjetima u odnosu na prethodne godine.
Naime, prema novom pravilniku koji je usvojen u rujnu ove godine, jedno od pravila nalaže da student ne studira izvan Hercegovačko-neretvanske županije ako isti studij postoji na materinjem jeziku unutar županije. Dosadašnja praksa bila je da na stipendiju nije imao pravo student koji studira u inozemstvu ako je takav studij, na materinjem jeziku, postojao u Bosni i Hercegovini.
Pravo na stipendiju
Našemu portalu obratili su se roditelji čija djeca studiraju izvan ove županije, izražavajući zabrinutost i tvrdnje da ovakav uvjet dovodi njihovu djecu u diskriminirajući položaj. S toga smo kontaktirali resornog ministra kako bi objasnio ove uvjete.
Iz Ministarstva prosvjete HNŽ za Hercegovina.info objasnili su kako prednost imaju studenti javnih sveučilišta u HNŽ-u, ali da poziv nisu ograničili samo na njih.
”Pravilnikom o dodjeli stipendija je propisano da pravo na stipendiju, između ostalog, ima student koji ne studira izvan Hercegovačko-neretvanske županije ako takav studij, na materinjem jeziku postoji u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Kako je navedeno u Pravilniku, ukoliko studij koji student izabere, na njegovom materinjem jeziku ne postoji u HNŽ, a studira na nekom od javnih sveučilišta izvan HNŽ, on naravno ima pravo da aplicira za stipendiju HNŽ”, objasnili su iz ministarstva.
Jednostavno rečeno, ranije ste mogli studirati pravo ili ekonomiju na svim javnim sveučilištima u zemlji i imati pravo na stipendiju. No, od ove godine, ukoliko se odlučite za studij prava, stipendiju ćete dobiti samo ako studirate na Sveučilištu u Mostaru ili Univerzitetu “Džemal Bijedić”. Ako se odlučite za Pravni fakultet u Sarajevu ili Zagrebu, stipendiju nećete ostvariti.
S druge strane, ako ste upisali neki smjer koji nije dostupan na javnim sveučilištima u HNŽ-u, naprimjer šumarstvo. Imat ćete pravo na stipendiju ukoliko ga upišete na nekom drugom sveučilištu u zemlji ili inozemstvu, ali samo ako se studij izvodi na vašem materinjem jeziku. Tako, ukoliko je vaš materinji jezik prisutan u Zagrebu, a upišete šumarstvo na tamošnjem sveučilištu, postoji mogućnost da ćete dobiti stipendiju.
Da ostanu i studiraju
Odluku da se prednost za stipendije prije svega daje studentima koji studiraju na javnim sveučilištima u našoj županiji, iz resornog ministarstva objasnili su riječima: “Vlada HNŽ sufinancira djelatnost Univerziteta ‘Džemal Bijedić’ u Mostaru i Sveučilišta u Mostaru, te je naša obaveza štititi interese ovih visokoškolskih ustanova, odnosno motivirati studente da ostanu i studiraju u našem kantonu.”
Međutim, zastupnica HRS-a u Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije, Vesna Šunjić, nije iznenađena ovakvim kriterijima.
“Poznajući situaciju u obrazovanju, ne mogu reći da sam iznenađena ovakvim kriterijima i Odlukom. Ovo je samo nastavak loše politike i neodgovorno trošenje novca poreznih obveznika. Ddiskriminiranje studenata prema mjestu studiranja potpuno neopravdano i besmisleno. Razlozi zbog kojih studenti ne upisuju visokoškolske ustanove u HNŽ-u mogu biti različiti – od toga da studenti koji studiraju na hrvatskom jeziku ciljano idu studirati u Hrvatsku zbog loše reputacije SUM-a, do činjenice da se nisu uspjeli upisati na željeni fakultet. Na kraju krajeva, stipendirate studente, a ne visokoškolske ustanove”, izjavila je Šunjić za portal Hercegovina.info.
Vladinu “obvezu da štiti interese ovih visokoškolskih ustanova” Šunjić smatra smiješnom, ističući da “Vlada HNŽ nije ni među osnivačima Sveučilišta u Mostaru, što ovo ograničenje čini još apsurdnijim”.
Slično misle i Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Stava su da su stipendije za studente, a ne visokoškolske ustanove.
Smatraju da je riječ o sredstvima za stipendije iz županijskog proračuna i ”ista bi trebala biti dostupna svim potencijalnim stipendistima koji ispunjavaju te uvjete, bez obzira koju visokoškolsku ustanovu pohađaju, pod uvjetom da je akreditirana”.
U najkraćim crtama ilustrirano, ukoliko dolazite iz HNŽ, upali ste na prestižni Pravni fakultet poput Harvarda, nemate pravo na stipendiju koju dodjeljuje HNŽ jer se nastava odvija na engleskom jeziku. Ako ste pak upisali Pravni fakultet na Sveučilišu u Mostaru, za vas nema nikakvih prepreka. Super poruka mladima da ne pokušavaju biti globalno kompetitivni, piše Hercegovina.info.
Scena.ba