Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je, nakon sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, da očekuje snažnu diplomatsku ofenzivu Rusije na predstojećoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, zakazanoj za 12. svibnja.
Dodik je za RT Balkan potvrdio da Rusija ostaje pri svojim ranijim stavovima po pitanju Daytonskog mirovnog sporazuma te da će ruska delegacija u New Yorku zahtijevati da se sve odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta proglase pravno ništavnima.
Diplomatska očekivanja od Moskve
Iako pod sudskom zabranom obavljanja javnih funkcija, Dodik nastavlja s intenzivnim međunarodnim aktivnostima u ime svoje stranke. Istaknuo je da sastanak u Moskvi predstavlja nastavak političke suradnje s Rusijom.
„Vjerujemo da će Rusija, sukladno ranijim stavovima, tražiti da sve odluke Christiana Schmidta budu ništavne i da ne budu pravno važeće“, poručio je Dodik, ponavljajući stav SNSD-a o nepriznavanju legitimiteta aktualnog visokog predstavnika.
Plin i optužbe za licemjerje
Tijekom razgovora, Dodik je zahvalio ruskom predsjedniku na kontinuiranim isporukama plina, ali je iskoristio priliku i da kritizira političke predstavnike u Sarajevu. Optužio ih je za cinizam jer, prema njegovim riječima, koriste ruski plin dok istovremeno odbijaju službene razgovore s Moskvom. Dodao je da SNSD ostaje čvrsto pri stavu da se Rusiji ne uvode sankcije niti da se sudjeluje u antiruskim forumima.
Pogled na 9. svibnja i europsku politiku
Dodik se osvrnuo i na proslavu Dana pobjede, navodeći da određeni krugovi u Europi pokušavaju umanjiti značaj Crvene armije u Drugom svjetskom ratu. Kritizirao je odluku da se umjesto pobjede nad fašizmom slavi Dan Europe, nazvavši to „ciničnim pristupom“ nasljednika onih koji su bili na strani nacističke Njemačke.
Iako je ekonomska suradnja otežana zbog međunarodnih sankcija, lider SNSD-a je naglasio da će se truditi održati razinu odnosa, posebno u području obrazovanja, ističući interes mladih za školovanje u Rusiji.
Scena.ba





