Ministar komunikacija i prometa Edin Forto na konferenciji za novinare poručio je da Republika Srpska pokušava državne nadležnosti IDDEEA-e prebaciti na entitetsku razinu, ali da to neće proći.
“U Bosni i Hercegovini, u političkom diskursu, posebno u entitetu Republika Srpska, postoji jedna fraza koja pali sve alarme kada se spomene. A to je fraza ‘prijenos nadležnosti’. Tako kad netko kaže: ‘E, ovo vam je prijenos nadležnosti’, svi se smrznu i ne smiju ništa dirati kako ne bi slučajno s entiteta prenijeli neku nadležnost na državu Bosnu i Hercegovinu, točnije na državnu razinu. Međutim, nisam primijetio da se tako ponašaju i kad se događa suprotna stvar. U ovome trenutku, nezakonitim djelovanjem Agencije za zaštitu osobnih podataka i njihova direktora, koji je u tehničkom mandatu i koji izvršava političke naloge, pokušava se diskreditirati IDDEEA, Agencija na državnoj razini, koja u skladu sa zakonom izdaje certifikate za elektroničko potpisivanje”, kazao je Forto.
Istaknuo je da je prije 20 godina donesen Zakon o elektroničkom potpisu koji jasno daje nadležnost državnoj razini za izdavanje elektroničkog potpisa.
“Taj zakon, naravno, kao što mnogi znaju, star je 20 godina i potrebno ga je unaprijediti, uskladiti s određenim direktivama u Europskoj uniji, kako bi Bosna i Hercegovina u digitalnom smislu bila potpuno integrirana i preuzela sve standarde iz Europske unije. Kako bi građani, tvrtke i institucije mogle koristiti neke od najmodernijih i najboljih novih digitalnih servisa, koji ne mogu funkcionirati bez jasne identifikacije tko stoji iza nekog klika, tko stoji iza nekog elektroničkog identiteta ili nekog potpisa. Jedini razlog zašto nismo uskladili zakon jest taj što Republika Srpska blokira donošenje novog zakona koji bi bio usklađen”, poručio je Forto.
Dalje ističe da istodobno institucije Republike Srpske, predvođene politikom SNSD-a, napadaju sve one koji pokušavaju provesti postojeći zakonski okvir koji je donesen prije 20 godina i koji je još uvijek na snazi.
“To je upravo ono što je IDDEEA radila u proteklom razdoblju. Od imenovanja direktora Badnjevića prestali su biti tiskara koja tiska vozačke dozvole i počeli su raditi nešto što im je zakonom dodijeljeno, a to je izdavanje elektroničkih certifikata za elektroničko potpisivanje. To je jako iznerviralo određene strukture, posebno sigurnosne strukture u Republici Srpskoj, koja inzistira da, protuzakonito, ovu nadležnost vrati s državne razine. Ne da je vrati, nego da je ukine na državnoj razini i da je dodijeli entitetima, što je protuzakonito”, upozorio je Forto.
Forto je poručio da prijenos nadležnosti s države na entitet neće proći.
“I evo moram sad reći: neće proći. Ovaj prijenos nadležnosti i ovaj napad koji danas gledamo neće proći. Ne postoji opcija u kojoj ćemo dopustiti, iz Ministarstva komunikacija i prometa, da naš Ured za akreditaciju i nadzor ovjeritelja, što je jedini ured koji može odlučiti tko može izdavati elektroničke potpise, nećemo dopustiti da se udovolji onima koji već godinama, a evo već 20 godina, traže da se to dodijeli entitetima. Ne može. Zašto ne može? Jer želimo biti normalna država. Pa kad bude, da bude. Želimo ovo raditi kako rade sve druge europske države. Zato pozdravljam aktivnosti IDDEEA-e, direktora Badnjevića u borbi za nešto što se zove zakonito djelovanje na državnoj razini”, poručio je Forto.
Scena.ba





