PROŠLE je godine u Njemačkoj oko 17.3 milijuna ljudi živjelo samo u kućanstvu, što je otprilike svaki peti stanovnik te zemlje (20.9 posto), objavio je u srijedu Savezni ured za statistiku. Broj je uglavnom u skladu s onim iz 2024. kada je Ured izvijestio da samo u kućanstvima živi 17,4 milijuna ljudi.
No taj je broj naglo porastao u posljednjih 20 godina i to za 22,3 posto. “Nije to isključivo negativan razvoj događaja”, smatra sociolog Alexander Langenkamp s frankfurtskog Sveučilišta Goethe.
Ljudi si danas općenito mogu priuštiti da žive sami, kaže Langenkamp, dodajući da od tog trenda posebno profitiraju žene. “Što je veće mjesto stanovanja, to je veći udio ljudi koji žive sami”, ustanovili su statističari.
U gradovima s više od 100.000 stanovnika godine 2025. nešto više od četvrtine ili 25,9 posto stanovništva živjelo je samo. U općinama srednje veličine s između 20.000 i 100.000 stanovnika udio je iznosio petinu ili 20,6 posto, a u malim gradovima s manje od 20.000 stanovnika udio je bio najniži i iznosio je 17,2 posto.
Same žive najčešće osobe treće životne dobi. Statistika je pokazala da je samo prošle godine u dobnoj skupini ljudi starijih od 65 godina svaki treći ili 34,4 posto stanovnik živio sam. Među onima u dobi od 85 i više godina taj se broj odnosi na više od polovine stanovnika ili 55,8 posto.
Scena.ba





