Loš, gori, najgori… Republika Srpska
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Čelnik SNSD-a Milorad Dodik poznat je po tome da ne preže pred bilo čime samo kako bi se održao na vlasti. Nema toga na što on i njegovi trbuhozborci nisu spremni samo kako bi ostali u foteljama.
A i njima su jako dugi i, po svemu sudeći, ostati će i nakon Općih izbora koji se održavaju u listopadu. To dovoljno govori i o ljudima koji žive u Republici Srpskoj jer Dodik ih sustavno uništava, naročito budućnost njihove djece, ali oni opet glasaju za njega.
A ‘uništavanje u petoj brzini’ krenulo je prije par godina je Dodik RS gura u pravo pravcato dužničko ropstvo. Ipak, kada smo mislili da ne može gore, vlast RS-a nas iznenadi.
Tako su samo u ovoj godini dva puta izlazili na Londonsku burzu, imali zaduženje kod komercijalnih banaka u regiji, a na domećem tržištu kapitala više se ne zadužuju na mjesečnoj, nego na tjednoj bazi. Jasno je kako RS grca u blatu, ali Dodik se ne libi ju dodatno ‘umočiti’ samo kako bi ostalo na vlasti.
Dodiku enormno bogatstvo, Srbima dugovi
Do jučer su njegovi poslušnici tvrdili kako u RS-u nema financijskih problema i kako svi oni koji tako tvrde mrze Srbe i entitet. A onda njegova ministrica financija Zora Vidović ovih dana bez ikakvog ustručavanja izađe pred medije i kaže kako su sada izašli iz problema. Kako se može izaći iz nečega za što su tvrdili da ne postoji?
A iz problema, iz njihove vizure, su izašli zadužujući se samo u ovoj godini za milijarde (ne milijune, milijarde a još uvijek nismo prošli niti pola godine) kako bi mogli novac dijeliti među sobom, uhljebima i političkim kapitalistima, a onda će im sve to donijeti novu pobjedu na izborima. A koliko je moralno, političko, ekonomsko i svako drugo potonuće RS-a vidi se samo u proteklih sedam dana. Naime, prvo su se ‘ekonomski genijalci’ iz RS-a putom emisije obveznica zadužili 42.962.794,00 maraka 17. lipnja. To je bilo manje od planiranoga jer su ponudili 50 tisuća obveznica, a nominalna vrijednost po obveznici je tisuću maraka. Kamatna stopa? Prava sitnica. ‘Tek’ 5,50 posto.
A onda 22. lipnja Dodikova potrčka idu u novo zaduženje. Pa se tog dana Vlada RS zadužila aukcijom trezorskih zapisa 48,8 milijuna maraka. I kod ove aukcije planirati iznos bio je 50 milijuna maraka, ali ovaj put su stigle ponude vrijedne 58,3 milijuna maraka. Entitetske vlasti nisu prihvatile sve pristigle ponude. Ovi zapisi na naplatu dospijevaju za godinu dana.
Propadanje
Ali to nije sve. Navedena zaduženja se još uvijek nisu ni ‘ohladila’, a ide novo. Vlada RS je donijela odluku i o novoj emisiji obveznica u iznosu od 50 milijuna maraka. Isto tako, ostavila je i prostor da se zaduži iznad tog iznosa i to do 50 posto.
Inače, Narodna skupština RS prošlog je tjedna po žurnom postupku postupku usvojila izmjene odluke o dugoročnom zaduživanju ovog entiteta za ovu godinu kojom je dozvoljeno zaduženje povećano za 804 milijuna maraka, odnosno na 2,5 milijarde maraka. Ne sumnjamo kako će se do kraja godine i ova vrtoglava cifra dodatno povećati.
Scena.ba





