Nuklearni reaktori u najstarijoj europskoj nuklearnoj elektrani Beznau u Švicarskoj zatvoreni su danas nakon što je toplinski val, koji je pogodio Europu, izazvao nagli porast temperature u obližnjoj rijeci koja se koristi za hlađenje.
Švicarski energetski operator Axpo priopćio je da su oba reaktora privremeno stavljena izvan pogona iz sigurnosnih i ekoloških razloga.
Problem je nastao jer se rijeka Aare, čija se voda koristi za rashladne sustave ove nuklearne elektrane, previše zagrijala uslijed ekstremno visokih temperatura zraka.
“Temperatura rijeke Aare ponovno je jučer i danas dosegnula 25 stupnjeva Celzija. Dovoljno hlađenje u idućem razdoblju nije na vidiku”, navodi energetska tvrtka Axpo na svojoj internetskoj stranici.
Zbog činjenice da rashladni sustavi ne mogu učinkovito i sigurno raditi s tako toplom riječnom vodom, donesena je odluka o privremenom gašenju.
Ispuštanje pretople vode iz nuklearnih postrojenja natrag u rijeke također može biti pogubno za riječni ekosustav i riblji fond, što je dodatni razlog za ovakve protokole tijekom ekstremnih toplinskih valova.
Reaktori će ostati zatvoreni sve dok se temperature ne spuste u sigurnije okvire.
Scena.ba





