Sjedinjene Američke Države izvele su snažne udare na iranska skladišta projektila i dronova te radarske položaje duž obale, priopćilo je američko Središnje zapovjedništvo (CENTCOM).
Kako se navodi, operacija je uslijedila kao odgovor na iranski napad dronom na tanker u Zaljevu.
U isto vrijeme, iranska državna televizija IRIB javila je o eksploziji koja se čula u blizini luke Sirik na jugu Irana.
Novi porast tenzija dolazi svega desetak dana nakon što su Iran i Sjedinjene Američke Države 17. lipnja u Švicarskoj potpisali Memorandum o razumijevanju.
Prema tom sporazumu, Teheran je pristao omogućiti nesmetan promet kroz Hormuški tjesnac, uz uvjet da se plovidba odvija pod njegovim nadzorom i koordinacijom.
Prvi ozbiljniji incidenti nakon dogovora dogodili su se u posljednjim danima, kada je teretni brod Ever Lovely pogođen projektilom tijekom prolaska kroz Hormuški tjesnac, u blizini obale Omana.
Iran signed a ceasefire agreement. We have honored it. If they have disagreements about how the MOU is being applied, they can pick up the phone.
— JD Vance (@JDVance) June 26, 2026
But violence will be met with violence. https://t.co/VWnBS1PWaV
Američki predsjednik Donald Trump oštro je reagirao na napad, poručivši na pitanje o mogućim posljedicama: “Saznat ćete”, dok je iranski napad dronom ocijenio kao kršenje potpisanog Memoranduma.
US Central Command (CENTCOM) released footage of airstrikes on Iranian targets carried out in response to Tehran's drone attack on a commercial vessel in the Strait of Hormuz.pic.twitter.com/iz1mXGISWk
— Iran International English (@IranIntl_En) June 27, 2026
Na dodatne napetosti reagirao je i potpredsjednik SAD-a J. D. Vance, koji je upozorio Teheran da će na svako nasilje biti uzvraćeno istom mjerom, naglasivši da će Sjedinjene Države odgovoriti ako dođe do novih incidenata.
Scena.ba





